Skip to main content

A varázsgomba valóban felszabadítja az elmét, állítja egy új tanulmány. A benne található vegyületek megváltoztatják az agyi összeköttetéseket, és így az agy működését.

A varázsgombák (Psilocybe fajok) fő pszichoaktív hatóanyaga, a pszilocibin nevű alkaloid új kapcsolatokat hoz létre a korábban nem kapcsolódó agyterületek között, és ideiglenesen megváltoztatja az agy egész szerveződési struktúráját, írják olasz és brit kutatók a Journal of the Royal Society Interface című, szabad hozzáférésű folyóirat legújabb számában.

Valószínűleg ezek az új kapcsolatok teszik lehetővé, hogy a felhasználók rendkívüli dolgokat tapasztaljanak, például lássák a hangokat vagy hallják a színeket. Feltehetőleg ezek felelősek a varázsgombák bizonyos antidepresszáns hatásaiért is.

Amikor a kutatók funkcionális mágneses rezonancia képalkotással (fMRI) összehasonlították azon önkéntesek agyát, akik intravénásan 2 milligramm pszilocibint kaptak, azokéval akiknek hatástalan placebót adtak, láthatóvá tudták tenni, hogyan változtatja meg a szer az információáramlást az agyban. Az agyi aktivitás rendszerint meghatározott ideghálózatokon belül zajlik. A pszilocibint kapott önkénteseknél azonban az agyon keresztül zajló idegi forgalom sokkal szeszélyesebbnek bizonyult, mintha kiszabadult volna a normális keretek közül.

Amikor azonban a kutatók közelebbről megvizsgálták az agyműködést, kiderült, hogy a bedrogozott önkéntesek agyán átívelő aktivitásszikrák nem is annyira kaotikusak, mint elsőre tűntek. E helyett az aktivitás elkülönülő mintákat vagy ciklusokat formált.

„Az agy nem egyszerűen véletlenszerű rendszerré válik a pszilocibin injekció beadása után – írták a kutatók –, hanem megtart bizonyos szervezett sajátosságokat, noha ez eltér a normális állapottól.”

Képzeljük el, hogy az információ az agyban egymással összeköttetésben álló, nagy forgalmú úthálózatokon áramlik. A pszilocibin nem távolítja el ezeket a sztrádákat, hanem egyszerűen újakat épít.

Ezek az új összeköttetések lehetővé teszik, hogy az agynak azon részei is kommunikáljanak egymással, amelyek általában nem teszik ezt. Így fordulhat elő, hogy például a varázsgomba hatása alatt álló emberek hallják a színeket, mert átmenetileg összekapcsolódik a látás- és a hallásközpont.

Természetesen nem szabad elfeledkezni arról, hogy a pszilocibin erős és függőséget okozó, tiltott kábítószer, amelynek kipróbálását semmilyen különleges élmény kedvéért nem ajánljuk. Az új kutatások azonban segíthetnek abban, hogy az orvosok a gyógyászat szolgálatába állítsák a hallucinogén szereket, például a varázsgombát és az LSD-t. Kísérleteztek már ezekkel adepresszió kezelésekor, de az elképzelések szerint a pszichiátriai betegségeken túlmenően a pszilocibin a végstádiumú rákos betegek szorongásait is enyhítheti.

Forrás

TOP 5