A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)
Amerikai kutatók, a Princeton Egyetem mérnökei, a kagylók héjában található gyöngyház szerkezetét utánozva egy új módszert fejlesztettek ki, amely jelentősen megnöveli a beton szilárdságát, írja az Advanced Functional Materials.
A mérnökök hatszögletű betonlapok közé vékony polimerréteget helyeztek, amely 19-szer nagyobb deformációs képességet és 17-szer nagyobb repedésállóságot eredményezett a hagyományos betonhoz képest.
Az ötlet alapja
Az ötlet alapja a gyöngyház, amely a kagylóhéjak belső felületén található. Ez a természetes anyag aragonitkristályokból áll, melyeket rugalmas biopolimerek kötnek össze.
Ez a kombináció rendkívüli erősséget biztosít a kagylóhéjnak, amelyet a kutatók most a beton megerősítésére használtak fel.
A kutatók célja nem csupán a gyöngyház másolása, hanem annak megértése, hogy miként alakíthatók ki hasonló struktúrák más anyagokban is.
Úgy vélik, hogy ez az innováció nemcsak a beton, hanem például a porcelán esetében is jelentős előrelépést hozhat a törékenység csökkentésében.
Az új anyagról szóló tanulmány az Advanced Functional Materials című tudományos folyóiratban jelent meg, amely részletesen bemutatja a fejlesztés folyamatát és eredményeit.
Amennyiben tetszett a cikk, illetve más hasonló híreket is szívesen olvasna, itt lájkolhatja Facebook oldalunkat!
Kapcsolódó anyagok:
Betonvizsgáló-eszközök: az építőipar elengedhetetlen kellékei
Forrás - A nyitókép csak illusztráció, forrás: Tung Lam képe a Pixabay -en.