
A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)
A Digitális Magyarország egy átfogó kormányzati kezdeményezés, amelynek célja a magyar társadalom és gazdaság digitális átalakítása. Ezen szektorok digitalizációja révén az ügyintézés gyorsabbá, kényelmesebbé, átláthatóbbá válik, sőt kevesebb papírfelhasználás miatt még jóval zöldebbé is a korábbiakhoz képest.
A Digitális Magyarország egyik fő programja a Digitális Jólét Program, melynek célja a társadalom digitális kompetenciáinak fejlesztése, a digitális infrastruktúra bővítése és a gazdaság digitalizációjának elősegítése. Magában foglalja társadalmi szintű célként például az oktatás modernizációját és digitalizációját, és a gyermekek online biztonságának növelését. Gazdasági területen pedig a startupok fejlesztésén túl az export és az agrárium digitalizációjának előmozdítását.
Néhány konkrét példa a megvalósult digitalizációra társadalmi és gazdasági szinten
1. A Digitális Magyarország program fent említett céljai általánosnak és hosszú távúnak tűnhetnek számunkra, pedig néhány fontos eleme mára már megvalósult és működik is. Ilyen például a projekt másik fő program pontja, a Digitális Állampolgárság Program (DÁP). A DÁP egy 2024 szeptemberében elindult mobilalkalmazás, amely lehetővé teszi az állami szolgáltatások elérését mobiltelefonon keresztül. Az applikáció folyamatosan bővülő szolgáltatásokkal áll az állampolgárok rendelkezésére, egyre több funkció, például gépjármű adás-vétel és fizikai okmányok digitális kiváltása is elérhetővé válik hamarosan az alkalmazásban. Jelenleg rengeteg szolgáltatás működik már, többek között a digitális aláírás, a hiteles adatmegosztás, személyazonosság igazolása a DÁP-al a digitális okmányok segítségével, vagy a Kormányablakokba történő időpontfoglalás.
2. 2025. január 15-től Magyarországon bevezették az elektronikus ingatlan nyilvántartási rendszert (E-ING rendszer), amely közvetlen hatással van mind a magánszemélyek, mind pedig a cégek esetében az ingatlan adásvételi szerződések megkötésére. Az átmeneti időszakot követően kötelezően az E-ING rendszer válik majd az ingatlan adás-vétel egyetlen platformjává. Gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az ügyvédek és közjegyzők kezelik az ingatlanügyletekhez kapcsolódó dokumentumokat az E-NG webes felületen. A közigazgatás digitalizációjának részeként az E-ING rendszer csökkenti a bürokráciát, gyorsabb, hatékonyabb és átláthatóbb ügyintézést tesz lehetővé az ingatlanpiacon.
3. 2025 január 1-jétől a pénzügyi és gazdasági digitalizáció részeként kötelezővé válik az elektronikus dokumentáció és archiválás a könyvvizsgálóknak. Gazdasági szempontból a könyvvizsgáló feladata nagyon fontos, hisz független szakértőként ellenőrizik és véleményezik egy cég vagy szervezet pénzügyi kimutatásait annak érdekében, hogy azok a valós pénzügyi helyzetet tükrözzék. Az új jogszabály alapján minden könyvvizsgálói jelentést elektronikus okiratként kell kiállítani, elektronikusan aláírni és időbélyegzővel ellátni. Az elektronikus archiválás révén az átláthatóság és visszakereshetőség még tovább fog javulni.
Összegzés
A DÁP alakalmazás, az e-Ing rendszer és az elektronikus könyvvizsgálói dokumentáció mind az állami digitalizációs törekvések részét képezi. Céljuk a papíralapú ügyintézés visszaszorítása, a gyorsabb, hatékonyabb és átláthatóbb digitális eljárások elterjesztése Magyarországon.
Szponzorált tartalom – Hirdetés (x)
Képek forrása: Image by Niek Verlaan from Pixabay