Skip to main content

Képzeld el, hogy egy erkélyen vagy egy apró kertben termeszted meg a családodnak elegendő krumplimennyiséget. Nem, ez nem egy kísérleti kutatás eredménye, hanem a burgonyatornyok valósága. 

Vajon tényleg működik ez a módszer, vagy ez is csak egy internetes mítosz, amit újra és újra leporolnak?

hirdetés

A nagy krumplikérdés: mit tehet az, akinek nincs kertje?

A városi kertészek, az erkélyre szorult növényimádók, vagy a vidéki udvarral rendelkező, de helyhiánnyal küzdő kertészek egyik legnagyobb kihívása: hogyan lehet a lehető legtöbbet kihozni a rendelkezésre álló területből?

A burgonya – bár imádjuk – kis helyen nem épp a leghatékonyabban termeszthető növény. Hagyományosan hosszú, szélesen elterülő sorokban nő, és rengeteg helyet igényel. Ezért is olyan forradalmi gondolat a burgonyatorony.

Ez egy kifejezetten egyszerűen kivitelezhető, függőleges szerkezet, ami – ha minden jól megy – néhány köbméteren képes tucatnyi krumplit termelni.

De itt jön a csavar.

A nagy burgonyatorony-mítosz

Az interneten évek óta keringenek sikertörténetek arról, hogy többen is képesek voltak 50-70 kiló krumplit leszüretelni egyetlen toronyból. Elsőre hihetetlennek tűnik. A laikus olvasóban rögtön felmerül: tényleg ilyen egyszerű lenne?

A válasz: igen is, meg nem is.

Mi az a burgonyatorony pontosan?

A burgonyatorony lényege, hogy a krumplit nem vízszintesen, hanem függőlegesen termeszted. Ennek több formája is létezik. A legegyszerűbb egy dróthálóból készült henger, amit szalmával vagy földdel töltenek meg és minden egyes rétegébe krumplit helyeznek. Egy másik népszerű módszer a fakeretes építmény, amit akár raklapokból is fel lehet építeni, és rétegenként megtölteni krumplival. Végül ott vannak a boltokban is kapható műanyag konténerek vagy zsákok, amik a kezdők számára kínálnak egyszerűbb megoldást.

A cél minden esetben ugyanaz: a növekedés során mindig újabb réteget adsz hozzá, ezzel arra késztetve a burgonyát, hogy felfelé is új gumókat fejlesszen.

Hogyan működik a torony? (Vagy hogyan nem.)

Sokan elkövetik azt a hibát, hogy túl nagy reményeket fűznek a toronyhoz anélkül, hogy ismernék a krumpli biológiáját. A lényeg az, hogy nem minden krumplifajta alkalmas tornyos termesztésre.

Két fő típust különböztetünk meg: a determinált, vagyis a bokros fajták alacsonyan maradnak, egyszer teremnek, és nem hajtanak felfelé, míg az indeterminált, más néven folytonnövő fajták hajtásai képesek felfelé is terjeszkedni, ezzel újabb és újabb gumókat fejleszteni, ha a körülmények kedvezőek.

Ha tehát nem megfelelő fajtával dolgozol, akkor hiába töltöd a tornyot egyre magasabbra, nem fog több krumplit adni, mint egy felmosóvödörnyi föld.

Mikor működik tényleg jól?

A sikeres burgonyatorony nem egyetlen titoknak köszönhető, hanem több tényező összhatásának. Az első és legfontosabb a megfelelő fajta kiválasztása – ideális esetben indeterminált típus, mint például a 'Russet Burbank' vagy a 'German Butterball'.

Fontos a lazán rétegzett, jól szellőző földkeverék használata, mivel a tömör, nedves talaj könnyen megrohaszthatja a gumókat. Az egyenletes és megfelelő mennyiségű öntözés elengedhetetlen, csakúgy, mint az, hogy a torony mindig napos helyen álljon.

A rétegezést a növekedés üteméhez kell igazítani: ha túl gyorsan töltöd fel a földet, a növény nem tud megfelelően fejlődni; ha túl lassan, akkor a növekedés elakad.

Ha minden feltétel adott, akkor egy jól megépített toronyból akár 15-20 kg burgonyát is betakaríthatsz – ami egészen figyelemreméltó teljesítmény egy négyzetméternyi helyről.

De mi a helyzet a 70 kilós rekordokkal?

Nos, az ilyen eredmények általában kivételes körülmények között születnek. Extra gondoskodással, különleges talajjal, optimalizált öntözőrendszerrel, vagy éppen hosszabb tenyészidőszakkal érik el őket – és néha egy kis szerencsével is. Ezek nem mindennapi eredmények, ezért, ha te 7-10 kilót termelsz egy toronyból az első évben, az már sikernek számít.

Fontos tehát, hogy reális elvárásaid legyenek. A burgonyatorony nem varázseszköz, de egy praktikus, helytakarékos eszköz lehet, ami jól jöhet bárkinek, aki saját termesztésű zöldséget szeretne.

Előnyök és hátrányok röviden

A burgonyatorony legnagyobb előnye kétségtelenül a helytakarékosság: akár egy napos sarokban, erkélyen vagy egy garázs melletti zugban is elfér. Emellett látványos és kreatív megoldás, ami nemcsak funkcionális, de esztétikailag is izgalmas része lehet egy városi kertnek. Kezelése könnyebb, mint egy hagyományos kerti parcella karbantartása: nincs kapálás, kevesebb a gyom, egyszerűbb a betakarítás.

A nagyszerűsége mellett nem szabad elhallgatni a hátrányait sem. Nem minden krumplifajta alkalmas erre a módszerre, és ha nem figyelsz a rendszeres öntözésre vagy a föld megfelelő minőségére, a terved könnyen kudarcba fulladhat. Előfordulhat az is, hogy a hozam kisebb lesz, mint a szabadföldi termesztés során – főleg, ha valaki elhamarkodva, felkészületlenül vág bele.

DIY burgonyatorony: így kezdj hozzá lépésről lépésre

Először is válassz egy napos, szellős helyet, ahová legalább napi 6-8 óra közvetlen napfény jut. Ezután szerezz be egy megfelelő burgonyafajtát – lehetőleg indeterminált típust. Az építmény elkészítése kreativitás kérdése: készülhet dróthálóból, raklapból, de több nagy virágcserépből is.

Kezdd egy réteg laza földdel vagy komposzttal, helyezz bele néhány vetőgumót, majd fedd le földdel. Ahogy a hajtások növekednek, ismételd ezt a rétegezést. Mindvégig ügyelj arra, hogy a föld mindig enyhén nedves legyen – se túl száraz, se túl vizes. Amikor a növény levelei elkezdenek sárgulni és elhalni, elérkezett az idő a betakarításra.

De várj, van még valami...

Kevesen tudják, hogy a burgonyatorony nemcsak termesztésre, de komposztálásra is kiválóan alkalmas. Az alsóbb rétegekbe helyezett szerves hulladék – például zöldségmaradék vagy avar – lassan lebomlik, és természetes tápanyagot biztosít a növénynek. Így a torony egyfajta öntápláló rendszerként is működhet, amely vegyszermentes, környezetbarát megoldást kínál a fenntartható kertészkedéshez.

Összefoglalás: megéri?

A válasz igen – ha tudod, mit csinálsz. A burgonyatorony nem egy varázslat, hanem egy rendkívül okos, kis helyen is kivitelezhető megoldás, amely képes meglepően nagy hozamot biztosítani. A siker kulcsa a jó fajta kiválasztása, az állandó figyelem és a fokozatos, türelmes építkezés.

Ha mindezek megvannak, meglehet, hogy legközelebb nem a boltban veszed meg a krumplit a vasárnapi ebédhez, hanem pár lépésre a konyhádtól hozzá is juthatsz a szükséges mennyiséghez.

Kapcsolódó anyagok:

Így készíthetünk krumplitornyot, útmutató lépésről lépésre

A nyitókép csak illusztráció, forrás: AI

TOP 5