Skip to main content


A zöldséget, gyümölcsöt szeretjük, ha kedvünk szottyan hozzájuk, akkor pedig elmegyünk értük a boltba, hipermarketbe, esetleg a piacra. Van azonban, aki inkább magának termelné meg az egészséges étkeket. A kereskedelemtől való elszakadás nem egyszerű dolog, főleg városban, de azért van, aki megpróbálja. Ezt teszik Gyapán is, az Életkertben, ahol minden az önfenntartásról, önellátásról szól. Az élelem önerőből való előteremtése nem csupán hobbi vagy praktikum, hanem életfilozófia is. Ebbe kóstolhatunk bele az alábbi gyapai beszámolóban is, melyet köszönök vengégposztolómnak, Fritz Petrának!

Ma egy kicsit Gyapára, az ÉletKertbe látogatunk, hogy Fatér Barna és Cuhorka Kata társaságában a kertben sétálgathassunk.

Van is miből szemezgetni; figyelemre méltó a ház ódon falai között a puritán és stílusos berendezés, a Provance-i hangulatot idéző konyha mennyezetéről pedig szárított gyógynövények lógnak, várva, hogy ízletes gyógytea készüljön belőlük. Egy pohár csalánszörp vagy - tetszés szerint - bodzaszörp elkortyolgatása után lépjünk ki a kertbe!
Sétánk közben a gyapai kúria büszke tulajdonosai meséltek nekünk arról, milyen nehézségekkel és örömökkel jár a gyökeres életmódváltás és hogyan törekednek az önfenntartó életvitelre.

Kecskét tartani jó!
A kecske nem csupán az egyik leggazdaságosabb haszonállatunk, de a kecskegida talán a legkedvesebb fiatal háziállat is. A gazdasági haszonállatok között egyedi a "mindent hasznosító képessége". Egyszerűen bármit megeszik, és olyan területeket is lehet vele hasznosítani amit más állatokkal nem. Innen a mondás: „A kecske a szegény ember tehene”.

Gyűjtsük magunk!
Ne vegyünk a patikában kész gyógyteákat vagy a szupermarketekben előre csomagolt, őrölt fűszereket! Ha van szabadidőnk menjünk ki a természetbe és gyűjtsünk, vagy termesszünk magunk!
A legbiztosabb, ha a szárítás a padláson vagy a szabadban, árnyékos helyen történik. Az illóolaj tartalmú növényeket, valamint a zöld növényi részeket és virágos hajtásokat mindig fénytől védve, száraz, szellős helyen szárítsuk (pl. csalán, levendula, bazsalikom, rozmaring)!
Szárítás után a gyógynövényeket jól záródó üvegben, fénytől, hőtől védve, maximum 1-2 évig tárolhatjuk.

…és készítsük is magunk!
A fából készült magas ágyásokban kialakított veteményeskert, praktikus és szép is. A fák árnyékában a függőágyakban vagy a kerti padon pedig megpihenhetünk a munka után.

A kosárfonás egy több ezer éves művészet, melynek elsajátításához akár egy évtized is szükséges, de az elkészült kosarak és tárolók tovább is tartanak, mint a bolti zacskók, ráadásul ökológiai lábnyomunkat sem növelik. Ötletes és takarékos megoldás, ha tűzifának alkalmatlan ágakból és vesszőkből a lent látott példára mi is kerti pihenőt készítünk, olcsóbb és szebb, mint az előregyártott filagóriák.

Úgy gondolom, hogy megtalálni a harmóniát a természettel és élhető kertet megalkotni bár nem egyszerű, de valójában igazán felemelő dolog. Az ide látogató vendégek garantáltan megfeledkezhetnek a mindennapok rohanásáról és egyszerűen jól érezhetik magukat az élet kertjében, miközben gyönyörködnek szépségében, nyugalmában, érintetlenségében.
Ha tehát egy kis vidéki kikapcsolódásra vágytok, vagy esetleg részt vennétek egy közösség alakulásában - ahogy ők mondják: „életünk kertjében” - akkor látogassatok el Gyapára az Életkertbe ahol mindenki szívesen látott vendég!

Első lépésben akár virtuálisan: http://eletkert-gyapa.blogspot.com/
Követni pedig itt is lehet a gyapai eseményeket.

Forrás:http://kertesz.blog.hu/2012/05/25/gyapai_eletkert?utm_source=ketrec&;utm_medium=link&utm_content=2012_05_26&utm_campaign=index

TOP 5