Skip to main content

A legszebb ajándék, amit a két kezünkkel alkotunk. Ahelyett, hogy megvennénk valamelyik sablondesszertet, rokonaink, barátaink meglepődve bonthatják ki a csak nekik készített nyalánkságokat!

Bonbon, praliné, trüffel - mi is köztük a különbség? Apró és édes falatok, de némi különbség van közöttük. A bonbon töltött csokoládégolyó, a praliné cukormasszából álló apró édesség, a trüffel pedig csokoládéalapú ízesített desszert.

A francia eredetű bonbont eredeti receptje szerint úgy készítették, hogy a vízzel olvasztott cukrot sűrűre forralták, majd csokoládéból, kávéból, narancsból vagy más gyümölcsből készített kivonattal, ritkábban illóolajokkal keverték, és mandulaolajjal bekent bádoglemezre öntötték. A masszát kockákra darabolták mandulaolajos késsel, majd esetenként egyenként megforgatták csokoládéban. Ma a bonbon általában egyesével be van csomagolva.

A praliné feltalálása Plessis-Praslin tábornok szakácsához kötődik, aki az egyik monda szerint 1671-ben az odaégetett mandulás desszertre ráöntette az olvasztott csokoládét, hátha még használható lesz úgy… Más források szerint urának kedveskedve kísérletezett. A recept szerint pirított mandulát vagy mogyorót felfőzött cukorral kell bevonni, aztán csokoládéba is lehet mártani. A szó a marsall nevéből származik.

A trüffel német szó jelentése szarvasgomba, de a csokoládébonbonokra is elterjedt a kifejezés. A kicsi, rücskös édességek alakja egyrészt hasonlít is a drága étekre, másrészt állítólag szorosabb köze is van egymáshoz a kettőnek: régen a szarvasgombát konyakban vagy portóiban tartósították, majd miután a gombát kivették belőle, a megmaradt alkohollal kis desszertcsokoládékat töltöttek. Érdemes még tudni, hogy a bonbont egyesével csomagolják, a praliné és a trüffel mignonpapíron tálalandó.

Ha van otthon jó minőségű csokink, vajunk, jófajta alkoholunk, akkor kedvünkre improvizálhatunk a különféle ízvilágú trüffelekkel. A csokit mindenki szereti, és rengeteg féle fűszer jól illik hozzá, ugyanígy játszhatunk az alkoholokkal. Hempergethetjük kakaóba, kókuszreszelékbe, darált vagy apróra tört mogyoróba, mandulába, pisztáciába, dióba, akár csokireszelékbe is. De tölthetjük is aszalt vagy kandírozott gyümölccsel, ropanós mandulával vagy mogyoróval.

Ha tökéletesre törekszünk, megmárthatjuk a kész falatot csokoládéban, ezután meghinthetjük aprított csonthéjasokkal, de csíkozhatjuk-díszíthetük más színű olvasztott csokival is. 

Whiskys bonbon

Hozzávalók a tejkrémhez:
3 tubus cukrozott sűrített tej
1 rúd vanília kikapart magja
Hozzávalók a bonbonhoz:
tejkrém
kb. 2-3 evőkanál whisky
20 dkg étcsokoládé (65%)
csillámpor (elhagyható)

A tejkrém elkészítése:A sütőt előmelegítjük 200 fokra (gáz: 7-es fokozat). Egy kisebb jénaiba belenyomjuk a 3 tubus sűrített tejet és a vanília kikapart magjait és összekeverjük. Vizet forralunk. A jénait beletesszük egy nagyobb tepsibe. Amikor felforrt a víz, a tepsibe öntünk annyi vizet, hogy a jénai feléig érjen, majd gyorsan lefedjük alufóliával. Betesszük a sütőbe.

Kb. 2 óra alatt lesz kész. 30 percenként átkeverjük, ha szükséges, a vizet pótoljuk. Két óra múlva szép aranybarna színű krémünk lesz. Vegyük ki a jénai tálat a vízből, és hagyjuk kihűlni. Amikor kihűlt, kanalazzuk át a krémet egy zárható üvegbe. Hűtőben tárolva kb. egy hónapig fogyasztható.

A bonbon elkészítése:

Előkészítjük a polikarbonát formát. Ha használunk csillámport, egy ecset segítségével kenjük ki a formát. Az étcsokoládét megolvasztjuk és temperáljuk. A csokoládé szilárdulásáig a formát hűtőbe tesszük. A karamellkrémhez hozzáadjuk a whiskyt. Figyeljünk arra, hogy ne adagoljuk túl, mert akkor folyós lesz a krém, 2-3 evőkanál elegendő. A tölteléket kiskanállal belekanalazzuk a megszilárdult csokihüvelyekbe, helyet hagyva a lezáráshoz, és visszatesszük a hűtőbe dermedni.

Amint megdermedt a töltelék, újratemperáljuk a csokoládét, és lezárjuk a bonbonokat. Kb. 30-60 perc elteltével kifordítjuk a bonbonokat a formából.

Whiskeys trüffel mogyorókokantban

Hozzávalók:
10 dkg étcsokoládé,
10 dkg tejcsokoládé,
1 dl tejszín,
5 dkg őrölt mogyoró,
0,5 dl whisky,

a beforgatáshoz: mogyorókrokant.

Elkészítés: a tejszínt egy percig forraltam, majd beletördeltem a kétféle csokoládét és hagytam teljesen felolvadni. Hozzátettem az őrölt mogyorót, a whisky-t és jól elkevertem. A hűtőbe tettem kb. 1 órára. Kivéve onnét kicsi átkevertem és diónyi golyókat formáztam belőle, majd mogyorókrokantban forgattam őket. Csokikapszliba tálaltam.

Whisky helyett bármilyen alkohollal elkészíthető, a beforgatáshoz is használhatunk kókuszt, lapokra vágott mandulát, pisztáciát, porcukrot, vagy csokiba is márthatjuk.

Karamell-kókusz bonbon

Hozzávalók:
a külső csokiburokhoz:
20 dkg jó minőségű étcsokoládé
2 gr porított kakaóvaj,

a kókuszkrémhez:
5 dkg fehér csokoládé
0,3 dl tejszín,
5 dkg kókuszreszelék,
1 evőkanál méz,

a karamellhez:
kb 10 dkg karamellkrém

Elkészítés: a csokoládé burokhoz temperáltam a csokoládét. Ennél a formánál a helyes temperálás nagyon fontos. A csokiolvasztó kis gépemben felolvasztottam a csokoládé felét a 2. fokozaton, ez kb. 40-45 foknak felel meg, majd kikapcsoltam a gépet és gyakori keverés mellett hagytam hűlni kb. 33-34 fokra. Ekkor hozzákevertem a porított kakaóvajat (10 dkg csokoládéra vetítve 1 gr-ot kell számolni), majd hagytam még tovább hűlni kb. 30-31 fokra. Ekkor kezdtem el a csokiburok készítését.Ez azért szükséges, mert így alakul ki a csokoládé kristályszerkezete szép fényes roppanós marad a csokoládé.

A polikarbonát forma mélyedéseit teljesen teleöntöttem csokoládéval és addig hagytam dermedni, amíg a szélén picit sötétebb lett a csoki. Ekkor megfordítottam a formát, egy tál fölé tartottam és a felesleges csokoládét kicsöpögtettem a formából. A tetejét habkártyával húztam simára. Hűtőbe tettem és addig hagytam ott, amíg a csokoládé teljesen megszilárdult.

Közben elkészítem a kókuszkrémet, a tejszínt 1 percig forralom, majd beletördelem a fehér csokoládét és hagyom teljesen felolvadni. Ekkor hozzákeverem a mézet és a kókuszreszeléket. Szép simára keverem.
A hűtőből kivett forma aljára tettem a karamell krémből, majd arra a kókusz krém került, vigyázva, hogy legyen hely a bonbon lezárásához. Annyi időre tettem vissza a hűtőbe, amíg a megmaradt csokoládét újra temperáltam.

A bonbonformát kivettem a hűtőből, egy kanál segítségével rákanalaztam a maradék csokoládét és a felesleget habkártyával lehúztam. Újra hűtés következett. Kb. 1 óra múlva megfordítottam a formát és kipottyant belőle a kész bonbon.

Egyszerű bonbon

Hozzávalók: 23 dkg étcsokoládé, 8 dkg sózatlan vaj, 1 tojássárgája, kakaópor

Elkészítés: Törd össze a csokoládét, vízgőz fölött olvaszd fel a vajjal, és jól dolgozd össze. Vedd le a tűzről, és keverd bele a tojássárgáját. Tedd a keveréket hűtőszekrénybe, hogy egy kicsit megszilárduljon, majd formázz belőle labdákat, és egyenként forgasd meg a kakaóporban. A bonbonokat egyesével csomagold! Hűtőszekrényben tárolandó!

Alkoholos bonbon

Hozzávalók: 2 evőkanál likőr, rum vagy brandy, 13 dkg étcsokoládé, 2 evőkanál vaj, 4 evőkanál porcukor, 2 db tojássárgája, kakaópor

Elkészítés: Gőz felett olvassz fel 13 dkg étcsokit, keverd ki a puha vajjal és a porcukorral, olvaszd össze, majd húzd le a tűzről, és tedd bele a tojássárgáját és az alkoholt. A masszát fél napig pihentesd hűtőben, majd formázz diónyi gömböket. Forgasd meg egyesével kakaóporban, és csomagold.

Marcipános bonbon

Hozzávalók: 50 dkg nyers marcipán, 10 dkg porcukor, 2 cl cseresznyepálinka, étcsokoládé, mandulaforgács

Elkészítés: A porcukorhoz add hozzá a darabokra vágott marcipánt és az alkoholt. Deszkán gyúrd egységes masszává. Formázz a masszából cseresznye nagyságú labdácskákat, hagyd fél órát száradni, majd egyesével mártsd felolvasztott étcsokiba, és újra hagyd száradni. Száradás elején mandulaforgácsba is meghempergetheted, s ha már jól megszikkadt, csomagold.

Sárgarépás bonbon

Hozzávalók: 4 darab sárgarépa, 4 marék darált dióbél, 1 citrom leve, 4 evőkanál méz, 4-5 evőkanál kókuszreszelék

Elkészítés: A sárgarépát hámozd meg, és reszeld finomra. Dolgozd össze a darált dióval, ízesítsd a citrom levével és a mézzel. Nedves kézzel formázz belőle diónyi golyókat, és mindegyiket forgasd meg a kókuszreszelékben. Kókuszreszelék helyett porcukorral és őrölt fahéjjal ízesített darált dió is megfelel.

Mozart-golyó

Hozzávalók: 20 dkg darált dió, 20 dkg porcukor, 20 dkg reszelt étcsokoládé vagy 2 evőkanál kakaópor, 1 evőkanál baracklekvár, 2 evőkanál rum, 1 tojásfehérje, csokoládédara, meggybefőtt vagy rumos meggy

Elkészítés: Alaposan dolgozd össze a diót, a porcukrot, a csokoládét, a lekvárt, a rumot és a tojásfehérjét. Vizes kézzel formálj diónyi gombócokat, mindegyik közepébe tegyél 1-1 szem meggyet, hempergesd meg csokoládédarában, majd hagyd szikkadni, lehetőleg levegős helyen, végül csomagold. Néhány nappal az ünnep előtt elkészülhet, akkor finomabb!

Étcsokis-mandulás hengerek

Hozzávalók: 25 dkg étcsokoládé, 13 dkg vaj, 13 dkg porcukor, 1 evőkanál instant kávé, 13 dkg aprított mandula

Elkészítés: A csokoládét törd össze, tedd tálba, és mikrohullámú sütőben alacsony fokozaton olvaszd fel. A vajat keverd habosra, add hozzá az átszitált porcukrot, a kávét és a csokoládét. Az egészet keverd finom krémmé, amelyet aztán 1 cm vastagon teríts szét fólián, és hagyd kihűlni. Vágd hüvelykujj vastagságú csíkokra, sodord kis hengerekre, forgasd mandulába. Szép ajándék celofánba csomagolva, kis masnikkal átkötve.

Egyszerű trüffel

A legegyszerűbb, ha kakaóba hempergetjük a trüffeleket

Hozzávalók: 30 dkg étcsokoládé, 5 evőkanál tej, 12 dkg vaj, 15 dkg porcukor, 4 tojássárgája, kakaópor
Elkészítés: A csokoládét darabold fel, és tejben állandó kevergetés mellett, alacsony hőfokon olvaszd meg, majd keverj bele 10 dkg porcukrot, és add hozzá a tojássárgáját. A vajat is olvaszd meg, majd keverd a csokoládéba. Hűvös helyen 2-3 óráig pihentesd, majd a masszából formálj kis golyókat. Körülbelül 30 golyó lesz, a felét kakaóporba, a felét porcukorba hempergesd. A trüffeleket mignonpapíron tedd hűtőbe, s onnan tálald.

Sima whiskys trüffel

Hozzávalók: 35 dkg étcsokoládé, 12,5 dkg nugátkrémes csokoládé, 1 dl tejszín, 4 evőkanál whisky, tejcsokoládé-reszelék

Elkészítés: A csokoládékat darabold fel. Melegítsd fel a tejszínt, és olvassz fel benne 15 dkg étcsokoládét és a nugátkrémes csokoládét. Keverd bele a whiskyt. Legalább 4 órára tedd hűtőbe. Kézi robotgép habverőjével keverd krémesre a masszát. Oszd kis halmokra, és hideg kézzel gyorsan formázz golyókat belőlük. A maradék tortabevonót olvaszd fel, és vond be vele a golyókat. A csokoládéreszelékkel szórd meg a trüffeleket, és hagyd száradni. Fogyasztásig hűtve tárold.

Tejcsokis-mandulás trüffel

Hozzávalók: 9 dkg vaj, 1,5 dl tejszín, 30 dkg jó minőségű tejcsokoládé, 2 tojás sárgája, 10 dkg pirított tört mandula, kakaópor

Elkészítés: A vajat a tejszínnel forrald fel, közben a csokoládét vízgőz felett olvaszd meg. A kettőt keverd össze, majd add hozzá a tojások sárgáját. Az egészet jól dolgozd össze, és vízgőz felett addig keverd, míg fényes lesz. Ekkor keverd hozzá a pirított manduladarabokat, majd vagy kis hűlés után formálj belőle golyókat, vagy egy dermesztőtálat sütőpapírral kibélelve öntsd bele a masszát, s úgy tedd a hűtőbe, hogy aztán kockákra vághasd.

Forrás: http://richpoi.com/cikkek/izvilag/bonbonok-truffelek-es-mozart-golyo-elkeszitese-hazilag.html

TOP 5