Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Unsplash)

Kína illetékes ügynöksége vasárnap bejelentette, hogy lépéseket tesz a megújuló energiaforrásokat érintő támogatások csökkentésére, miután jelentős bővülés történt a nap- és szélenergia telepítésekben. 

Kína 2024-ben saját rekordját megdöntve 45%-kal növelte a napenergia kapacitását az előző évhez képest. Az ország mostanra közel 887 gigawatt (GW) beépített napenergia-kapacitással rendelkezik, ami több mint hatszorosa az Egyesült Államok kapacitásának – derül ki a Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökség (IRENA) adataiból, írja a Reuters.

hirdetés

A telepítések ugrásszerű növekedése azt eredményezte, hogy Kína hat évvel a tervezett időpont előtt teljesítette a 2030-as célkitűzését, ami rávilágít a tiszta energia gyors terjedésére. Mindez akkor történik, amikor Donald Trump elnök másodszor is kiléptette az Egyesült Államokat a párizsi klímaegyezményből, és az olaj- és földgázkitermelés könnyítését ígérte.

A Kínai Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság (NDRC) közölte, hogy az ország energiaügyi igazgatásával közösen "piacorientált" változtatásokat vezetett be a tiszta energia projektek ösztönzésére irányuló politikákban.

Az NDRC szerint Kína tiszta energiaforrásainak kapacitása már meghaladta a gazdaság teljes energiatermelési kapacitásának 40%-át, részben annak köszönhetően, hogy egy olyan rendszert alkalmaztak, amely garantált árakat biztosított a hálózatba táplált megújuló energia számára.

„Az új energiaforrások fejlesztésének költségei jelentősen csökkentek a korábbi szakaszokhoz képest” – áll a bizottság közleményében.

Az ügynökség bejelentette azt is, hogy az idén június után elkészülő új projektek esetében az áramszolgáltatásért „piaci alapú pályázati” rendszerben történik majd a fizetés. Az NDRC szerint a változás nem lesz hatással a lakossági és mezőgazdasági energiaárakra, és az ipari, valamint kereskedelmi szektorban is „lényegében változatlan” maradnak az árak a reform életbe lépése után. A bizottság közölte, hogy Kína-szerte együtt fog működni a helyi önkormányzatokkal a terv végrehajtása érdekében, azonban nem közölt részleteket az új árazási formuláról.

A napenergia farmokra vonatkozó csökkentett támogatások tovább növelhetik a nyomást a kínai napelemiparra, ahol a globális kereslethez képest fennálló túltermelés miatt a panelek árai zuhantak, és ez a kisebb gyártókat csőd fenyegetésével sújtja.

Kapcsolódó anyagok:

Gigantikus, éjjel-nappal működő naperőművet telepítene az űrbe Kína

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Photo by CHUTTERSNAP on Unsplash

TOP 5