Skip to main content

tehén gyomra műanyag lebontás 

A szarvasmarhák gyomrában élő baktériumok képesek a műanyagok lebontására is - ezt állapította meg egy most publikált kutatás. Úgy tűnik, a bendőfolyadékban nemcsak egyféle enzim van jelen, hanem különböző enzimek működnek együtt a lebontáson.

Képesek lebontani az összes növényi anyagot

Az 1950-es évek óta több mint 8 milliárd tonna műanyagot állítottak elő a világon, főleg csomagolást, egyszer használatos dobozokat, eszközöket és palackokat. Ennek eredményeként a műanyagszennyezés mindenütt jelen van, az emberek akaratlanul is fogyasztják és belélegzik a mikroműanyag-részecskéket. Az elmúlt években a kutatók azon dolgoztak, hogy felhasználják a baktériumok azon képességét, hogy lebontják a hosszú életű anyagot.

EGYES MIKROBÁK KÉPESEK LEBONTANI A TERMÉSZETES POLIÉSZTERT, AMELY PÉLDÁUL A PARADICSOM VAGY AZ ALMA HÉJÁBAN TALÁLHATÓ.

Mivel a tehenek tápláléka tartalmazza ezeket a természetes poliésztereket, a tudósok sejtették, hogy gyomrukban bőségesen élnek olyan mikrobák, amelyek képesek lebontani az összes növényi anyagot.

AZ ELMÉLET TESZTELÉSÉRE DORIS RIBITSCH, A BÉCSI TERMÉSZETI ERŐFORRÁSOK ÉS ÉLETTUDOMÁNYOK EGYETEMÉNEK KUTATÓJA ÉS KOLLÉGÁI EGY AUSZTRIAI VÁGÓHÍDRÓL SZEREZTEK BE A SZARVASMARHÁK BENDŐJÉBEN TERMELŐDŐ FOLYADÉKOT,

számolt be róla a The Guardian brit napilap.

A folyadékot háromféle poliészterrel próbálták ki: szintetikus polimerrel, amelyet általában textíliákban és csomagolóanyagokban használnak, biológiailag lebomló műanyaggal, amelyet komposztálható műanyagzacskókhoz használnak és egy megújuló erőforrásokból előállított bioalapú anyaggal. Mindegyik műanyagot film- és porformában is tesztelték.

Azonosították a műanyag lebontásában kulcsfontosságúakat

Az eredmények szerint a szarvasmarha gyomrában élő mikroorganizmusok mindhárom műanyagot képesek lebontani a laboratóriumi körülmények között. A műanyagporok gyorsabban bomlottak le, mint a műanyagfólia.

Úgy tűnik, a bendőfolyadékban nemcsak egyféle enzim van jelen, hanem különböző enzimek működnek együtt a lebontáson

- írták a szerzők a Frontiers in Bioengineering and Biotechnology című folyóiratban publikált tanulmányukban.

A következő lépésként a bendőben lévő több ezer mikroba közül azonosítani kell a műanyag lebontásában kulcsfontosságúakat, majd az általuk termelt enzimeket. Ha az enzimeket azonosították, akkor azokat elő lehet állítani és újrahasznosító üzemekben lehet alkalmazni.

A MŰANYAGHULLADÉKOT EGYELŐRE TÖBBNYIRE ELÉGETIK. KISEBB MÉRTÉKBEN ÚJRAHASZNOSÍTJÁK. EGY MÁSIK MÓDSZER A KÉMIAI ÚJRAHASZNOSÍTÁS, DE EZ NEM KÖRNYEZETBARÁT FOLYAMAT.

A The Guardian cikke arra is emlékeztetett, hogy más kutatók már előrébb járnak a műanyagot lebontó enzimek előállításában. Szeptemberben két külön enzim összekapcsolásával egy szuperenzimet fejlesztettek ki.

A KÉT ENZIMET 2016-BAN EGY JAPÁN HULLADÉKTELEPEN FELFEDEZETT MŰANYAGEVŐ BOGÁRBAN FEDEZTÉK FEL.

A kutatók 2018-ban mutatták be az első enzim mesterséges változatát, amely néhány nap alatt elkezdte lebontani a műanyagot. A szuperenzim azonban hatszor gyorsabban dolgozik.

Április elején a francia Carbios cég mutatott be egy olyan enzimet, amely 10 óra alatt lebontja a műanyagpalackok 90 százalékát.

(MTI)

Amennyiben tetszett a cikk, illetve más hasonló híreket is szívesen olvasna, itt lájkolhatja FB oldalunkat

Kapcsolódó anyagok: 

Forrás - A nyitókép csak illusztráció, forrás: cottonbro fotója a Pexels oldaláról

TOP 5