Skip to main content

Az októberben nemrég megtartott Debreceni Sokadalomba megérkezvén színes kavalkád fogadott, nagyon sok árus értékesítette a portékáit. 

Élelmiszeripari termékeket, például sajtokat, sütiket, pörköltet, töltött krumplilángost, saját pörkölési kávét, étkezési fürjtojást, zakuszkát, szószokat, száraztésztát, forralt bort éppúgy, mint egyedi készítésű ékszereket, textíliákat, vagy éppen környezetbarát tisztítószereket.

hirdetés

A tömeg szó szerint ellepte a Sokadalmat, így egy-egy árushoz csak nehezen lehetett hozzáférni, egy stand előtt azonban kevesebben álltak, így gondoltam, ott próbálok először szerencsét. Egyre közeledvén tágra nyílt a szemem, hisz nagy megelégedésemre az árus, egy fiatalember, különböző pálinkákat kóstoltatott.

Valahogy egyből azt éreztem, ahogy megérkeztem, hogy megérkeztem, a „küldetés“ sikerült, hisz a vásárokban leginkább a kuriózumok érdekelnek, ezt az érzést pedig megerősítette az első pálinka megkóstolása. Előtte persze illatoztam is, így amikor megütött a málna egyedi illata, megerősítést nyertem, hogy (végre) kiváló minőségű pálinkát kóstolhatok.

Olyat, melyet csak kevesen főznek az országban, így, ha az ember nem rest, bizony fel kell keresnie azokat az éttermeket, boltokat, ahol e nemes italok kaphatók.

Mivel Gáll Richárd látta, hogy nagyra értékelem az italt, kóstoltatott még más pálinkákat is, várva a véleményt, és pedig nem maradtam adós, kiválónak minősítettem az italokat illat, zamat és ízvilágra tekintettel is, annak ellenére, hogy nyilvánvalóan nem vagyok egy hivatásos szakértő.

Míg a kóstolgatás zajlott, feltettem pár kérdést, így született ez az interjú.

- Hol lehet megvenni az italokat?

A különböző pálinkákat nem lehet megvenni viszonteladóknál, például boltokban vagy éttermekben, hisz ahhoz már nagyon nagy mennyiséget kellene főzni, az pedig a minőség rovására menne, így az italok csak különböző rendezvényeken, esküvőkön, születésnapokon, céges csapatépítőkön, szakmai előadásokon vagy csoportos kóstolókon érhetők el, illetve olyan debreceni rendezvényeken, mint például a Bor- és Jazznapok vagy ez a Sokadalom is.

- Mikor vágtál bele a vállalkozásba és honnan jött az ötlet, hogy pálinkát kellene főznöd és azzal kínálni a nagyérdeműt?

A családban régi hagyománya van a pálinka készítésének. Mindig csodálattal figyeltük a közvetlen szomszédságunkban élő öregek szakmai tudását és gyümölcs szeretetét. A kézzel szedett gyümölcsből mindig nagy gondossággal készítették a cefrét amiből nagyon finom pálinkák készültek, ami bevallom irigységet váltott ki bennünk is. Eldöntöttük, hogy ezt nekünk is ki kell próbálni, így a saját magunk készített cefrét először bérfőzdébe vittük, majd néhány évvel később az otthoni magánfőzés elterjedésével vásároltunk egy főző berendezést és ezután már mi végeztük a lepárlás folyamatát is. Sok évbe telt, mire megtanultunk minőségi cefrét készíteni és kialakítottuk azt a technológiai folyamatot, amivel a desztillálást végezzük. A pálinkafőző megvásárlásával egyidőben alakult ki a vízió, hogy ebből az egészből egy debreceni pálinka márkát is létre lehetne hozni és azzal megjelenni különböző városi rendezvényeken és privát eseményeken.

Minderről a nagyerdeipalinkamuhely.hu oldalon bővebben is lehet olvasni, a műhely Facebook oldalán pedig az éppen aktuális eseményekről, hírekről.

- Hogy készül az ital, milyen berendezésekkel, milyen gyümölcsökből?

Követve a tradíciót, valamint az egyszerűbb üzemeltetés miatt mi a hagyományos kisüsti módszerrel készítjük a párlatokat. Az elkészült cefréből két szakaszban nyerjük ki az alkoholt és mindazon gyümölcsaromákat, amik ízben és illatban jellemzik az eredeti alapanyagot. Gyümölcsválasztásnál nagy hangsúlyt fektetünk a minőségre, hisz a végső termék is csak akkor lesz ízletes és zamatos, ha a nyers gyümölcs is az volt. Tiszta, fajtaszelektált alapanyaggal dolgozunk, hogy az egyes termékeket könnyebben lehessen reprodukálni, illetve hogy az egyes fajtákat könnyebben lehessen összehasonlítani egymással. A cefrézés során betartjuk a technológiai fegyelmet, a lepárlás során pedig törekszünk az igényességre. Az alap alma, szilva, körte, kajszi, meggy, szőlő csümölcsökön túlmenően foglalkozunk még különlegesebb alapanyagokkal, mint a cseresznye, birs, fekete ribizli vagy szeder és ezen túlmenően rendelkezünk még málna, sajmeggy vagy hordós érlelésű pálinkával is.

- Milyen rendezvényeken voltál már jelen?

Több rendezvényen is részt vettem már, egyre több helyre hívnak. A vállalkozásnak két fő profilja van. Egyfelől olyan szolgáltatásokat nyújtunk, ami egyedüli Debrecenben és amivel nagyon kevesen foglalkoznak a megyében. Kitelepüléseket vállalunk bármilyen konferenciára, esküvőre, városi és céges rendezvényekre, előadásokat és kóstolókat tartunk akár kisebb turistacsoportoknak, csapatépítőn és legénybúcsún veszünk részt a termékekkel. A kóstolóval egybekötött szakmai előadásokat magyar és angolul is szoktam tartani, így jövőbeni célom, hogy ezt a szolgáltatást például a debreceni Hoteleknek is beajánljam, hisz a külföldieknek nagyon tetszik a kóstoltatás, közben az előadás. Ezeken túlmenően állandó résztvevői vagyunk a debreceni nyári rendezvényeknek, úgyis mint a Gourmet Fesztivál vagy akár a Virágkarneváli Sörkertnek.

aokt palinka3

- Milyen díjban, elismerésben részesültél már eddig?

Számos országos pálinka versenyen vettünk már részt, illetve szakmai bírálók időről időre véleményezik a termékeinket. Pálinkáimmal már több arany és ezüst minősítést is elértem, így a szakma által is kaptam egy olyan visszajelzést, ami érinti a cefrekészítési és lepárlási folyamatainkat. Ezekből nagyon sokat lehet tanulni, mert a pálinkakészítés egy nagyon hosszú és nagyon komplex biokémiai folyamat, amiben számos helyen lehet hibázni. A valódi „puding próba” viszont maguk a fogyasztók, mert kaphatok én bármilyen fényes minősítést, ha az nem ízlik senkinek. A vállalkozásnak ez is az egyik fontos eleme, hogy én minden pálinkát kézből-kézbe kínálok, a véleménnyel és reakcióval azonnal szembesülök, ami izgalmas és egyben személyessé is teszi az egészet.

- Mit szeretnél még elérni e nemes italok kapcsán, van még hova fejlődnie a vállalkozásodnak?

Gyümölcsök terén azt gondolom, hogy megtaláltam már azokat a fajtákat, amikkel szeretek dolgozni és amiket szívesen viszontlátok a pohárban, de ezek mellett is örömmel próbálok ki évente 1-1 új fajtát vagy 1-1 olyan gyümölcsöt, amihez még nem volt korábban szerencsém. Szeretném a brandet tovább erősíteni és szakmai, valamint szolgáltatói szempontból egy biztos és stabil pont lenni a városban és a megyében, mert még mindig nagyon kevesen ismernek. Ezért is választottam a márkának egy olyan nevet, ami azért a debrecenieknek ismerős és amire könnyen lehet emlékezni, és ezen túlmenően a Nagyerdei Pálinkaműhely hallatán a terméket hozzám kötni. Mivel ez egy szerelem vállalkozás, így nem kell elkapkodni semmit, szeretném élvezni a tevékenység minden percét és élményeket gyűjteni. A tevékenységemről bővebben a holnapon olvashatnak az érdeklődők, de elérhető vagyok a facebookon is, ahol hírt adok az egyes kitelepülésekről és rendezvényekről.

A nyitókép forrása: Nagyerdei Pálinkaműhely

TOP 5