A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)
A napenergia egyik hátránya, hogy még a napsütésben gazdag területeken sem lehet a napfényt 24 órában, egész évben kihasználni – legalábbis a földfelszínen. Az űrben azonban lehetséges, így a szakemberek évtizedek óta vizsgálják az űrből érkező napenergiában rejlő lehetőségeit.
Most úgy tűnik, hogy ez akár néhány éven belül valósággá válhat, írja az IFLSCIENCE.
Az Egyesült Királyságban működő Space Solar nevű cég a Reykjavik Energy-vel és az izlandi Transition Labs-szal kezdett el együttműködni, hogy kifejlesszen egy olyan, az űrbe telepített naperőművet, amely körülbelül 30 megawatt elektromos energiát képes szolgáltatni. Az erőmű potenciálisan 1 500–3 000 háztartást láthatna el energiával, mégpedig 2030-tól.
Lényegét tekintve, a rendszer a napsugarakat az űrben gyűjti össze napelemekkel, majd rádióhullámokként, meghatározott frekvencián továbbítja egy földi állomásra, ahol azokat átalakítják elektromos energiává.
A műhold várhatóan igen nagy méretű lesz, még ha a teljes verzió, a CASSIOPeiA nevű energiarendszer nem is épül meg, akkor is nagyobb lesz, mint a Nemzetközi Űrállom, főleg ha minden napelem elkezd működni, kinyílni. A vállalat további célja az, hogy 2036-ra egy kibővített verziót is az űrbe telepítsen, mely gigawattokban mérhető energiát szolgáltatna.
„Az űr-alapú napenergia páratlan előnyöket kínál versenyképes energiaköltségekkel és 24 órás elérhetőséggel. Elismerést vált ki bennünk, hogy a Reykjavik Energy felismerte az űr-alapú napenergia potenciálját az energiaváltás terén, és örülünk, hogy közösen dolgozhatunk egy fenntartható jövő megteremtésén” – fejtette ki Martin Soltau, a Space Solar társigazgatója.
A terv valóban merész
Eddig az energiát az űrből a Földre továbbító technológia messze elmaradt a tervezett számoktól, teljesítménytől. Idén a Caltech bemutatója ugyan igazolta, hogy a technológia maga lehetséges, mégis csak milliwattnyi energiát tudott továbbítani a Földre, míg az izlandi projekt esetében ennek a milliárdszorosát kellene tudni biztosítani.
A projekt, ha megvalósul, sem lesz könnyű A Space Solar GYIK oldalán mindenesetre kemény kritikákkal és vicces megjegyzésekkel is találkozhatunk. Utóbbi vonatkozásban egyik kedvenc kommentünk az, miszerint a rendszer nem alakítható halálsugárrá; a sugár ereje legfeljebb a Nap erejének egynegyedét éri el délben.
Kapcsolódó anyagok:
Izland bejelentette, befejezi a bálnavadászatot
A nyitókép csak illusztráció, forrás: u_bwnedbuxc1 képe a Pixabay -en.