
A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)
A mesterséges intelligencia fejlődése egyre több adatközpont építését ösztönzi az Egyesült Államokban, az ezek működtetéséhez szükséges villamos energia biztosítása azonban komoly akadályokba ütközhet. A Charles River Associates független tanulmánya szerint 2047-ig elsősorban a gázturbinák korlátozott kínálata és a rézellátás nehézségei szabhatnak határt az adatközpontok energiaigénye növekedésének.
Az Egyesült Államok középnyugati és közép-atlanti térségének jelentős részén a villamosenergia-ellátást koordináló PJM Interconnection a Charles River Associates, röviden CRA tanácsadó vállalatot kérte fel az adatközpontok várható áramfogyasztásának felmérésére, írja az energynews.pro.
A független előrejelzés a 2027 és 2047 közötti időszakot vizsgálja. Eredményeit 2026. augusztus 26-án mutatták be a PJM villamosenergia-terhelési prognózisok felülvizsgálatáért felelős testülete, a Load Analysis Subcommittee, vagyis a LAS előtt. Az elemzéssel a helyi elosztóvállalatok terhelésmódosítási kérelmeiben megjelenő torzításokat is korrigálni szeretnék. A CRA ezért kétféle számítási módszert kapcsolt össze. Az úgynevezett felülről lefelé haladó vizsgálat az Egyesült Államok mesterséges intelligenciához köthető teljes energiaigényéből indul ki. Az alulról felfelé építkező megközelítés ezzel szemben egyenként követi a már bejelentett adatközponti beruházásokat.
Az MI tanítása után a mindennapi használat növelheti tovább a fogyasztást
Margarita Patria, a CRA projektigazgatója és Oliver Stover, a vállalat projektmenedzsere szerint a mesterséges intelligencia villamosenergia-igényét két, eltérő módon fejlődő folyamat alakítja. Az első a modellek tanítása, amely rendkívül nagy számítási teljesítményt követel. A tanulmány alapján ennek bővülése idővel lelassulhat, mert fokozatosan csökken a felhasználható nyilvános tanítási adatok mennyisége, miközben az új chipek egyre hatékonyabban végzik el ugyanazokat a műveleteket. A második tényező az inferencia, vagyis a már betanított mesterséges intelligencia mindennapos használata magánszemélyeknél és vállalkozásoknál. A CRA ezt hosszabb távon is tartós növekedési pályának tekinti, és terjedését az internet korábbi elterjedéséhez hasonlítja.
Mindez arra utal, hogy a mostani rendkívül gyors fejlődést fokozatosan mérsékeltebb bővülés követheti. A növekedés mozgatórugója ekkor már nem elsősorban az MI-modellek tanításához szükséges számítási kapacitásért folyó verseny, hanem a technológia széles körű alkalmazása lesz. Az azonban nem vehető biztosra, hogy a PJM működési területe hosszabb távon is megtartja jelenlegi részesedését az észak-amerikai adatközpontok piacán.
A CRA az úgynevezett korlátozások nélküli forgatókönyvben a PJM történelmi piaci részesedésének fennmaradásával számol. Ha viszont a helyi villamosenergia-hálózat szűk keresztmetszetei súlyosabbá válnak, mint az Egyesült Államok más régióiban, az ide tervezett beruházások egy része máshol valósulhat meg. Az adatközpontok olyan térségekbe helyezhetik át fejlesztéseiket, ahol a hálózat több szabad kapacitással rendelkezik. A CRA ezt a lehetséges földrajzi átrendeződést is beépítette modelljébe, vagyis nem tekinti változatlannak a PJM jövőbeni piaci súlyát.
Nem lehet magasabb árakkal megszüntetni a fizikai korlátokat
A tanácsadó vállalat szerint különbséget kell tenni az elméleti és a ténylegesen megvalósítható keresletnövekedés között. Utóbbit ugyanis egymásra épülő fizikai akadályok korlátozzák. Ezek egy része a globális ellátási láncokhoz kapcsolódik, például a félvezetők, a réz és más kritikus jelentőségű fémek elérhetőségéhez. További nehézségek kifejezetten az amerikai energiapiacon vagy a PJM működési területén jelentkezhetnek.
A bővülést lassíthatja a rendelkezésre álló villamos energia mennyisége, az új erőművi kapacitások megépítésének és üzembe helyezésének hosszú átfutási ideje, valamint a hálózati csatlakozásra váró beruházások sora. A meglévő erőművek bezárása, a földgáz hozzáférhetősége, az engedélyezési folyamatok és a piaci szabályok ugyancsak befolyásolják, mennyi adatközpontot lehet ténylegesen kiszolgálni.
A LAS előtt bemutatott kutatás egyik legfontosabb megállapítása, hogy ezek a problémák nem vezethetők vissza pusztán az árakra. Az adatközpontok üzemeltetői hiába hajlandók többet fizetni az áramért vagy az új energiatermelő berendezésekért, ettől rövid időn belül nem készül több gázturbina. A gyártók kapacitása véges, a berendezések szállítására pedig hosszú ideig kell várni. Ez olyan fizikai felső határt jelent, amelyet önmagában több pénzzel nem lehet gyorsan átlépni. Hasonló akadályt teremthet az elektromos hálózatok és adatközpontok kiépítéséhez nélkülözhetetlen réz korlátozott kínálata is.
2047-ig mérik fel a hálózat tényleges lehetőségeit
A Charles River Associates elemzése a LAS hosszabb munkafolyamatának részét képezi. Az albizottság már a 2026. júliusi ülésén is megvizsgálta a villamosenergia-terhelés várható alakulását, a következő lépések pedig 2026 októberéig folytatódnak. A PJM a CRA független eredményeivel párhuzamosan saját terhelési előrejelzését is elkészíti. A két prognózis összevetése segíthet reálisabban felmérni, hogy a regionális hálózat mekkora adatközponti fogyasztást tud biztonságosan ellátni.
A tanácsadó cég a hozzáférhető villamosenergia-kapacitást az UCAP mutatóval méri. Ez az erőművek névleges teljesítményét a kényszerű kiesések statisztikai valószínűségével korrigálja, így a ténylegesen rendelkezésre álló termelési lehetőséget fejezi ki. A PJM ennek segítségével hasonlítja össze a megbízhatóan igénybe vehető áramtermelő kapacitást a biztonságos rendszerüzemeltetéshez előírt tartalékkal.
A kutatás alapján az adatközpontok amerikai terjeszkedése nem pusztán attól függ, milyen gyorsan nő a mesterséges intelligencia használata. Meghatározó lesz az is, hogy rendelkezésre áll-e elegendő gázturbina, réz, félvezető, földgáz, erőművi és hálózati kapacitás a rohamosan emelkedő fogyasztás kiszolgálásához.
Kapcsolódó anyagok:
Óriási környezetvédelmi problémává vált az AI-adatközpontok robbanásszerű növekedése
Egy egész várost lekapcsolhatnak az áramról az adatközpontok miatt
A mesterséges intelligencia vízéhsége egyre komolyabb közegészségügyi kockázattá válik
Az adatközpontok akár 4 Fahrenheit-fokkal is növelhetik egy város hőmérsékletét
A nyitókép csak illusztráció, forrás: Image by Panumas Nikhomkhai from Pixabay












