Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Pexels)

Üdvözöljük a 2030-as évek egészségesebb, boldogabb világában! A szívrohamok és agyvérzések száma 20%-kal csökkent. Az élelmiszer-fogyasztás csökkenése több pénzt hagyott az emberek pénztárcájában. A könnyebb utasok évente 100 millió liter üzemanyagot takarítanak meg a légitársaságoknak. Emberek milliárdjai élveznek jobb életminőséget a mentális és fizikai egészségük javulása révén. 

Ez csak néhány példa arra, hogyan jósolják meg az elemzők a közeli jövőt, azaz azt az időszakot, amikor az új, rendkívül hatékony fogyást elősegítő gyógyszerek már átalakíthatják a társadalmakat és így az adott országok több trillió dollárt takaríthatnak meg. A legismertebb ilyen szer a semaglutid, amely Ozempic néven a cukorbetegség kezelésére, Wegovy néven pedig fogyás céljából szedhető. „Hacsak nem derül ki valami szerencsétlen mellékhatás, ez megváltoztatja a világot” – mondja Chin Hur, a New York-i Columbia Egyetem gasztroenterológusa, írja a Nature.

hirdetés

A változás talán már el is kezdődött. Az Egyesült Államokban a felnőttek 12%-a vallja, hogy valamikor szedett gyógyszert cukorbetegség vagy fogyás céljából. Médiabeszámolók szerint az elhízás aránya csökkenő tendenciát mutat a társadalomban, bár a tudósok óvatosságra intenek, mivel az adatok nem mutatnak szignifikáns statisztikai eltérést. Az elhízás szélesebb körű visszaszorítása – mivel várhatóan a világ népességének több mint fele túlsúlyos vagy elhízott lesz 2035-re – számos további következménnyel járhat. „Az elhízás társadalmi hatásai óriásiak” – mondja Alison Sexton Ward, a Los Angeles-i Dél-Kaliforniai Egyetem közgazdásza.

Bár a tudósok egyetértenek abban, hogy ezek a gyógyszerek jelentős hatással lehetnek, bírnak, sok a bizonytalanság. A fogyást elősegítő gyógyszerek jövőbeli hatásainak a modellezésére tett erőfeszítések erősen spekulatívak: többek között a magas költségek, a hosszú távú biológiai hatások, valamint amiatt is, hogy az emberek viselkedése miként változik meg az adott időszakon belül. Mindez arra készteti az orvosi kutatókat és a gyógyszercégeket, hogy minél több adatot gyűjtsenek és fejlettebb eszközöket fejlesszenek ki annak érdekében, hogy felmérhessék, a fogyást elősegítő gyógyszerek hogyan alakíthatják át a társadalmakat.

Modellezés - költségmegtakarítás

Az elhízás és a megelőzésének a modellezése régóta a közegészségügyi kutatások egyik fő területe. Ennek egyik módja az, hogy algoritmusokat készítenek, amelyek különféle beavatkozásokat szimulálnak, például cukros italok adóztatását vagy kötelező mozgásprogramokat az iskolákban. Az ilyen modellek segítségével becsülhető, hogy milyen egészségügyi problémákat lehetne megelőzni és/vagy mennyi pénzt lehetne megtakarítani.

Az ilyen típusú viselkedésalapú beavatkozások általában csekély hatással vannak a való világban a súlygyarapodás megelőzésére vagy a fogyás elősegítésére, legalábbis rövid távon. Ám az új gyógyszerek másként működhetnek, mondja Theo Vos, a Seattle-i Washingtoni Egyetem epidemiológusa. A kísérletek azt mutatják, hogy olyan gyógyszerek, mint a semaglutid, az emberek testtömegének körülbelül 15%-os csökkenését eredményezhetik 16 hónap alatt. A következő generációs gyógyszerek még hatékonyabbak lehetnek. „Ez valóban működik, méghozzá igen hatékonyan” – mondja Vos.

A legkönnyebben modellezhető hatások az egyénre gyakorolt közvetlen hatások, például a fizikai problémák javulása, mint a csökkent alvási apnoé (alvás közben légzészavar), gyomorégés vagy ízületi fájdalom, valamint a mentális egészség javulása, például a társadalmi stigmatizáció enyhülése. „Ha fogysz, azonnal javul az életminőséged” – mondja Hur. A klinikai vizsgálatok arra utalnak, hogy ezek a gyógyszerek számos egyéb betegséget is kezelhetnek, például a függőséget, Parkinson-kórt és a terméketlenséget, de Hur szerint túl korai ezeket az előnyöket modellekbe beépíteni.

A gyógyszereknek azonban hátrányai is vannak: sok felhasználó émelygést, gyomor-bélrendszeri problémákat vagy izomsorvadást tapasztal, illetve az elhagyásuk következtében az emberek általában gyorsan visszahíznak. Mindazonáltal a gyógyszer valószínűleg különbözik a korábbi „csodagyógyszerektől”, mint például a fen–phen (fenfluramin/fentermin), amelyet súlyos mellékhatásai miatt betiltottak – mondja Nicolas Rasmussen, a Sydney-i New South Wales Egyetem tudománytörténésze, majd hozzátette, a gyógyszert már évek óta alkalmazzák a cukorbetegség kezelésére, és úgy tűnik, hogy a legtöbb ember számára biztonságosak.

Ennek ellenére Rasmussen szerint „a történelem azt sugallja, hogy túlhasználják majd őket”. Bár a gyógyszerek egyértelműen előnyösek lehetnek azok számára, akik az elhízás következtében komoly egészségügyi problémákkal kell, hogy szembesüljenek, de azok számára is, akik csupán néhány kilogrammot szeretnének leadni, így megfontolandó a mellékhatásokra tekintettel, hogy kinek mi éri meg. A keresletet ez azonban nem lassítja, különösen, hogy a közösségi médiában influenszerek és hírességek népszerűsítik a gyógyszereket fogyás céljára, így már előfordult, hogy az ellátásban hiány keletkezett.

Gazdasági előrejelzések

Az egyéni hatásokon túl a kutatók azt várják, hogy a gyógyszerek széles körű alkalmazása figyelemre méltó gazdasági hatásokat is eredményezhet. Az elemzők úgy vélik, hogy az idei évben 47 milliárd dollár értékű globális piac 2032-re a tízszeresére nőhet. Bizonyos iparágakban, például az élelmiszeriparban már most aggodalomra ad okot a gyógyszerek népszerűsége. Az amerikai Morgan Stanley befektetési cég elemzése szerint az USA kalóriabevitele 2035-re 1,3%-kal csökkenhet. Tavaly októberben John Furner, a Walmart U.S. vezérigazgatója kijelentette, hogy a vállalat az élelmiszer-eladások csökkenését tapasztalta, amit a fogyást elősegítő gyógyszerek hatásának tulajdonítottak. Más elemzők kevésbé nyilvánvaló hatásokat is előrevetítettek. A Jefferies befektetési cég egy amerikai légitársaság esetében azt becsülte meg, hogy ha minden utas körülbelül 4,5 kilogrammot (10 fontot) fogyna, a légitársaság évente több mint 100 millió liter üzemanyagot takaríthatna meg. Más jelentések szerint hatással lehet ez az orvosi eszközök gyártóira (például térdprotézisek, apnoé maszkok) is a gyógyszerek robbanásszerű elterjedése, valamint növelheti a keresletet a kisebb autók iránt, illetve átalakíthatja az épületek tervezését, használatát, ha az emberek többet sétálnak.

Globális szinten a gazdasági hatások még jelentősebbek lehetnek. Például tanulmányok szerint az elhízott fiatalok rosszabbul teljesítenek az iskolában, és a lányok kisebb valószínűséggel folytatják tanulmányaikat, mint nem elhízott társaik. Az elhízással kapcsolatos egészségügyi problémák azt is eredményezik, hogy a munkavállalók több betegszabadságot vesznek ki, ami diszkriminációhoz is vezethet a munkahelyeken.

Az elhízással kapcsolatos költségek a globális bruttó hazai termék több mint 2%-át teszik ki, egy 2022-es, 161 országra kiterjedő jelentés szerint. Ha az elhízási ráta növekedése a jelenlegi tendenciákhoz képest 5%-kal csökkenne, az országok évente több mint 429 milliárd dollárt takarítanának meg 2020 és 2060 között.

A Nature szerint azonban több szakember is megkérdöjelezi az elemzések, becslések pontosságát, így például Ross Hammond, a washingtoni Brookings Institution rendszertudósa, vagy Michele Cecchini, a párizsi Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) orvosa és közgazdásza, aki szerint további ismeretlen tényezők is vannak, melyek befolyásolhatják az elemzéseket, a várható számadatokat.

Kapcsolódó anyagok:

Áttörés, funkcionális inzulintermelő sejteket hoztak létre őssejtekből

Új gyógyszer, forradalmi áttörés jöhet a cukorbetegség kezelésében

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Photo by JESHOOTS.com: pexels

TOP 5