A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)
A múlt hónapban egy aszteroida lépett be a Föld légkörébe, mindössze órákkal azután, hogy egyáltalán észlelték.
Mint kiderült, valahogy sikerült „megkerülnie“ az ütközési megfigyelőrendszereket, miközben a bolygónk felé közeledett, így nem észlelték kellő időben. Szerencsére azonban az objektum csupán 1 méter átmérőjű volt, így ugyan, bár elérte a légkört, nem jelentett komoly veszélyt a Földre.
Ezt az aszteroidát, amelyet 2024 UQ néven jelöltek meg, először október 22-én fedezte fel a hawaii Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System (ATLAS), azaz egy négy távcsőből álló hálózat, amely az égi objektumokat pásztázza az ütközésre alkalmas pályán haladó űrsziklák azonosítása céljából. Két órával később az aszteroida a Csendes-óceán felett, Kalifornia közelében elégett, így "közvetlen becsapódóként" lett besorolva, írja a space.com.
A rövid idő, amely az észlelés és a becsapódás között eltelt, azt jelentette, hogy az Európai Űrügynökség (ESA) Földközeli Objektumok Koordinációs Központja által üzemeltetett ütközési megfigyelőrendszerek nem kaptak követési adatokat a közeledő aszteroidáról, egészen a becsapódás utánig, derült ki az ügynökség 2024 novemberi hírleveléből.
Az ESA szerint ez az aszteroida már a harmadik közvetlen becsapódó űrszikla volt, amelyet az év során észleltek. A két másik aszteroida, amely 2024-ben a Földbe csapódott órákkal a felfedezésük után, 2024 BX1 és 2024 RW1 néven ismert. Az első, egy körülbelül 1 méter átmérőjű aszteroida januárbanl égett el Berlin felett, Németországban, kárt nem okozott. A másik, 2024 RW1 szeptember 4-én robbant fel a Fülöp-szigetek felett, ez sem okozott kárt.
A bolygóvédelmi erőfeszítések, amelyek célja az űrben található potenciálisan veszélyes sziklák katalógusának létrehozása, elsődleges fontosságúvá váltak a világ űrügynökségei számára. Az ATLAS felmérés, a Catalina Sky Survey, az ESA NEOCC és más hasonló projektek mellett a NASA egy új infravörös távcsövet fejleszt, a NEO Surveyort, hogy felkutassa a Föld közelében található potenciálisan veszélyes objektumokat.
Azonban nemcsak az észlelésre és nyomon követésre összpontosítanak: az űrügynökségek olyan módszereket is tesztelnek, amelyekkel elterelhetik a Föld felé tartó aszteroidákat, ha erre szükség lenne. 2022-ben a NASA DART küldetése során egy ütköző szondát irányítottak egy kettős aszteroidarendszerbe, hogy megváltoztassák annak pályáját, a kísérlet sikeres volt. Kína szintén dolgozik egy saját küldetésen, amelynek célja egy aszteroida eltérítése 2030-ra.
Kapcsolódó anyagok:
Mégis becsapódhat a Földbe egy veszélyes aszteroida?
A nyitókép csak illusztráció, forrás: urikyo33 képe a Pixabay -en.