
A kép csak illusztráció (Forrás: Wikimedia)
A régészek évtizedek óta küzdenek az ősi mezopotámiai ékírásos táblák fordításával, de most egy új technológiai fejlesztés jelentős áttörést hozhat.
Egy kutatócsoport olyan mesterséges intelligenciát fejlesztett ki, amely képes megfejteni az ék alakú karakterek jelentését, ezzel rengeteg időt takarítva meg és új történelmi ismereteket tárva fel, írja a Discover Magazine.
Mint ismeretes, több tízezer ékírásos tábla hever feldolgozatlanul, várva a fordításra. Ez azonban nem könnyű feladat: az ősi nyelv ék alakú piktogramokon alapul, és több mint 1000 egyedi karaktert tartalmaz, amelyek az időszaktól, földrajzi helytől és az egyes írnokoktól függően változnak.
A piktogramok megfejtése kulturális és történelmi szempontból is jelentős lehet. Az ékírás körülbelül 5000 évvel ezelőtt alakult ki Mezopotámiában, a mai Irak területén. Ez az egyik a négy ismert "primitív" írásrendszer közül, amely nem mutat kölcsönhatást más nyelvekkel. Egyes lefordított ékírásos táblák olyan hétköznapi tartalmakat tártak fel, mint a szállítmányok leltári jegyzéke. Mások viszont mélyebb jelentőséggel bírtak, például a „Gilgames-eposz”, amely az első ismert irodalmi mű.
Ezeket a fordításokat mindeddig csak néhány, a nyelvet ismerő szakértő végezte, nagy idő- és munkaigénnyel – és esetenként találgatásokkal. Az ékírás bonyolultságának megfejtése azonban tökéletes feladat lehet a mesterséges intelligencia számára. Ezt gondolták a Cornell Egyetem kutatói is, akik a Tel-Avivi Egyetem munkatársaival együtt egy olyan rendszert fejlesztettek ki, amely éppen erre a célra alkalmas. Kutatási eredményeiket egy 2025 áprilisában tartandó konferencián fogják bemutatni.
MI dekódolja az ősi táblákat
A kutatócsoport olyan rendszert dolgozott ki, amely képes leküzdeni az ékírás fordításának számos akadályát.
„Az ősi világba visszatekintve hatalmas eltérések vannak a karakterek formáiban” – mondta Hadar Averbuch-Elor, a Cornell Egyetem számítástechnikai professzora egy sajtóközleményben. „Még ugyanazon karakter is változhat az idők során, így nagyon nagy kihívást jelent automatikusan megfejteni annak jelentését.”
A számítógépes rendszer agyagtáblákról készült fényképeket olvas be, majd algoritmusok segítségével elemzi azokat. A fordítás egyik kulcseleme, hogy a rendszer digitálisan egymásra helyezi a képeket olyanokkal, amelyek hasonló vonásokat mutatnak, és amelyek jelentése már ismert. Mivel a rendszer addig igazítja a képeket, amíg digitálisan „illeszkednek”, a kutatók ProtoSnap névre keresztelték azt.
Kapcsolódó anyagok:
Vajon mi célt szolgált a 3600 évvel ezelőtt készített Nebrai Égkorong?
A nyitókép csak illusztráció, forrás: By Unknown artist - Marie-Lan Nguyen (2005), Public Domain, wikimedia