A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)
A csillagászok egy titokzatos rádiójelet észleltek, amely szívdobbanásszerűen lüktet a világűrben.
FRB 20191221A
A jel – FRB 20191221A – egy gyors rádióhullám (FRB), amelynek a keletkezési helye egyelőre ismeretlen
A legtöbb FRB legfeljebb néhány ezredmásodpercig tart, de ez az új jel a maga három másodpercével a leghosszabb gyors rádióhullám, amelyet valaha felfedeztek. Emellett 200 ezredmásodpercenként ismétlődő rádióhullámokat állít elő, szívverésszerű ritmusban, így ez a valaha észlelt legtisztább periodikus mintázatú FRB.
A jelet felfedező kutatók július 13-án tették közzé a felfedezést a Nature folyóiratban.
A gyors rádiókitörések néhány ezredmásodperc alatt több energiát bocsátanak ki, mint a Nap egy év alatt. A csillagászok régóta keresik ezeknek a hirtelen villanásoknak az okát. De mivel az FRB-k túlnyomórészt a több millió – vagy akár több milliárd – fényév távolságra lévő galaxisokból törnek ki, és mindezt rendkívül gyorsan és csak rövid időre, ezért a tudósok igen nehezen azonosították a jel forrását.
2020-ban a saját Tejútrendszeren belüli első FRB-detektálás lehetővé tette a tudósok számára, hogy a gyors rádióhullámok eredetét egy halott csillag gyorsan mozgó héjának a segítségével nyomon követhessék.
A csillagászok először a Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment (CHIME) nevű rádióteleszkóp segítségével észlelték az új jelet, amelyet a hidrogén által kibocsátott rádióhullámok észlelésére terveztek az univerzumkutatás egyik korai szakaszában. A rádióteleszkóp 2019 decemberében vette fel először a furcsa jelet.
Daniele Michilli, a tanulmány társszerzője szokatlanként emlékszik vissza a jelenségre
Nemcsak nagyon hosszú volt, körülbelül három másodperces, hanem rendkívül pontos időszakos csúcsai is voltak, amelyeket szívverésszerűen bocsátott ki. Ez az első alkalom, hogy maga a jel periodikus módon tűnt fel
– magyarázta.
A jel rádiókitörései által keltett mintázat elemzése után a kutatók azt találták, hogy a jelek kibocsátása szorosan megegyezik a saját galaxisunkban észlelt rádiópulzárok és magnetárok sugárzásával – írja a Live Science.
Forrás- A nyitókép csak illusztráció, forrás: Chil Vera képe a Pixabay -en.