Skip to main content

Kép forrása: DEPOSITPHOTOS.COM

Az űrben keringő hulladék, melyet a több tízezer fellőtt műhold hagyott maga után, évtizedek óta komoly problémát jelent. 

Nemcsak az űrkutatókat érinti a Nemzetközi Űrállomáson, amelynek rendszeresen ki kell térnie a törmelék elől, hogy elkerülje a hajótest átszakadását, hanem időnként vissza is zuhan a Földre — ahogyan nemrég egy ismeretlen eredetű ember alkotta űrszemét csapódott be egy kenyai faluba.

hirdetés

Egy brit cég, a Magdrive, megpróbálja megoldani ezeket a problémákat, ezért egy forradalmi hajtóműtechnológián dolgozik. A vállalat célja nem kevesebb, mint az, hogy műholdjai segítségével megtisztítsák a Föld körüli pályát a veszélyes törmelékektől, és mindezt olyan technológiával, amely egyelőre még sci-finek tűnhet, írja a Vice.

Míg a jelenlegi műholdak gázt ionizálnak meghajtás céljából, addig a Magdrive szilárd fémet használ, amelyből sűrű, erőteljes plazma keletkezik. Ez a megoldás nemcsak hatékonyabb és stabilabb, de a vállalat szerint akár tízszer nagyobb manőverezőképességet is biztosíthat, mint a hagyományos rendszerek.

A technológia elsődleges célja jelenleg a kémiai hajtóanyagok kiváltása, amelyek nehezen szállíthatók és gyakran veszélyesek. A sűrűbb és stabilabb fémek szállítása azonban könnyebben megvalósítható, és így a Magdrive szerint nemcsak hatékonyabb, de fenntarthatóbb is lehet a műholdak működtetése.

Műholdak esznek műholdakat?

A legmerészebb tervek szerint a jövő műholdjai akár az űrben lebegő törmelékek „felfalásával” is képesek lennének működni — önellátó rendszerré válva, amely egyszerre takarítaná el a hulladékot, és nyerne belőle energiát. Bár ez az elképzelés még csak elméleti szinten létezik, a „műholdak esznek műholdakat” jövőképe egyre kevésbé tűnik elképzelhetetlennek.

A gyakorlati megvalósítás azonban nem csupán műszaki akadályokba ütközik. Az ENSZ Űregyezménye szerint minden műhold a származási ország tulajdonát képezi, még akkor is, ha az darabokra esik szét az űrben. Ez jogi buktatókat rejt: egyetlen ország vagy vállalat sem engedheti meg magának, hogy más nemzetek eszközeit „megegye” egy automatizált rendszer.

Ennek ellenére elképzelhető, hogy a jövőben minden műholdat fellövő ország vagy vállalat saját maga bocsát majd fel „műhold-zabáló” műholdakat, amelyek kizárólag a saját hulladékukat gyűjtik be és hasznosítják újra.

A Magdrive fejlesztései még gyerekcipőben járnak, de ha sikerül áttörést elérniük, az nemcsak a világűr biztonságát és fenntarthatóságát növelheti, hanem alapjaiban változtathatja meg az űrkutatás és műholdas kommunikáció jövőjét.

Egy biztos: a jövő nemcsak fényes lesz, hanem szokatlan is.

Kapcsolódó anyagok:

Kiderült, hova fog zuhanni a nyugdíjazott Nemzetközi Űrállomás

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Depositphotos.com

TOP 5