
A gipszkarton talán az egyik legnépszerűbb építőanyag, amit számtalan helyzetben lehet használni. Nagy előnye, hogy a munka nagyon egyszerű vele. Vágható és a vágás mentén könnyedén törhető. Egyenetlen falfelületeket lehet vele burkolni, tető- vagy falszigetelés belső zárórétegeként is megállja a helyét, de még bútor, tárolórendszer is készülhet belőle.
Alapos tervezésre van szükség
Ez talán minden egyes átalakításra, felújításra igaz. A gipszkartonozás nem annyiból áll, hogy megvásároljuk az alapanyagot, és már vághatunk is bele a munkába. Pontosan meg kell tervezni, hogy milyen gipszkarton lesz az ideális, pontosan mennyi kell belőle, a beszerzést már az Építőanyag.hu oldalon egyszerűen megoldhatjuk.
A legtöbb probléma a fal, a mennyezet burkolásánál kezdődik. Ha például falat akarunk lefedni gipszkartonnal, a vastagság függ attól, hogy milyen terhelésnek lesz egyáltalán kitéve a felület.
Akarunk rá képet helyezni, polcot akasztani, vagy még hidegburkolat is kerül a falra? Ha pedig nyirkos a felület, először mindenképpen a vizesedés okát kell megszüntetni. Oldalfalaknál is célszerű, de a mennyezet burkolásánál egyenesen elengedhetetlen a vázszerkezet megépítése. Pontosan, négyzetméterre ki kell számolni, hogy mennyi anyagra lesz szükségünk. Érdemes mindig többet vásárolni ennél, felkészülni arra az esetre, ha eltörik egy-egy darab, vagy ha a lehullott maradékot már nem tudjuk burkolásra használni.
A lapokat óvni kell a nedvességtől kialakítástól függetlenül, mert még az impregnált gipszkarton sem vízálló. A legjobb, ha száraz, szoba-hőmérsékletű helyet keresünk a tároláshoz, így pára sem fogja érni. Ez különösen ősszel és télen fontos. A lapokat a helyiség klímájához is hozzá lehet szoktatni. Ehhez bőven elegendő 48 óra. A szállításhoz pedig mindenképpen száraz, csapadékmentes időt válasszunk. Egyenesen oda vigyük, ahol a beépítés meg fog történni. Fektetve tároljuk.
Milyen hibák fordulnak elő?
A munka sikere általában az előkészítésen múlik. Érdemes összegyűjteni, hogy milyen szerszámokra lesz szükség. Egy kés és egy vonalzó még nem elegendő, mivel a kivitelezéshez kellhet mérőszalag, ceruza, vízmérték, szögvonalzó és párhuzamvágó is.
Ha gipszkarton lapokkal burkolunk, mindig egy vázszerkezetre rögzítjük azokat. Ha rossz sorrendben haladunk a munkával, azzal a stabilitást és a résmentes kivitelezést veszélyeztetjük. A lemezeket mindig vázhoz kell rögzíteni, nem pedig egymáshoz.
Az utolsó simítások
A hézagolás is egy fontos művelet, már a lapok illesztésénél figyelmesen kell dolgozni. Egy minimális, akár milliméternyi eltérés a lapok között később garantáltan látszani fog, akár repedéshez is vezethet. A glettelőanyag kiválasztása sem mindegy. A gipszkartonozás szárazépítési megoldás, külön, erre a célra kifejlesztett glettet érdemes vásárolni.
Szponzorált tartalom – Hirdetés (x)
Kép forrása: az ügyfél oldala












