A kép csak illusztráció (Forrás: Unsplash)
Egy kínai robotikai vállalat, a UBTech több mint 500 megrendelést kapott ipari humanoid robotok gyártására (Walker S1-re) különböző autógyártóktól, írja az Interesting Engineering.
A Walker S1 nevű robot hivatalosan hétfőn került piacra, és már több gyárban is alkalmazni kezdték, köztük a világ legnagyobb elektromos járműgyártójánál, a BYD-nél.
Cél a munkaerőhiány csökkentése a gyártásban
Mint ismeretes, Kína gyárai jelentős munkaerőhiánnyal küzdenek. A 2017-es Emberi Erőforrások és Társadalombiztosítási Minisztérium jelentése szerint olyan kulcsfontosságú iparágak, mint az autógyártás, 2025-re várhatóan 30 millió dolgozót fognak nélkülözni.
A South China Morning Post (SCMP) szerint a UBTech márkafőnöke, Tan Min egy nemrégiben adott interjúban arról adott hírt, hogy az automatizált gyárakban a munkavégzés körülbelül 70%-át robotkarok végzik, míg a fennmaradó 30%-ot emberek.
A UBTech célja, hogy a humanoid robotok alkalmazásával az emberi munkaerő arányát mindössze 10%-ra csökkentsék, így az emberek magasabb szintű feladatokra, például az együttműködésre és az eszközkezelésre koncentrálhatnak.
„Az elképzelés az, hogy a munka 20%-át humanoid robotokkal helyettesítsük” – mondta Tan. Ez az automatizációs irányváltás egyre szükségesebbé válik, mivel a szakképzési programok nehezen tartják a lépést a képzett technikai munkaerő iránti kereslettel, és a fiatalabb, egyetemi végzettséggel bíró szakemberek kevésbé hajlamosak a kék galléros állásokat betölteni.
A Walker S1 képességei és hatása a munkavállalók biztonságára
A Walker S1 172 cm magas és 76 kg súlyú robot, méreteiben közel áll az emberéhez. Úgy tervezték, hogy a gyári környezetben különféle feladatokat végezzen el, beleértve a vizuális minőségellenőrzést, a különböző méretű csomagok szállítását, csavarok meghúzását elektromos csavarhúzóval, alkatrészek összeszerelését és válogatását.
Az egyik legfontosabb előnye a humanoid robotok, például a Walker S1 használatának, hogy csökkenti a fizikai megterhelést és a sérülésveszélyt az emberek körében. Az ismétlődő feladatok, mint például a nehéz tárgyak emelése vagy a veszélyes anyagoknak való kitettség, hosszú távú egészségügyi problémákat okozhatnak a dolgozóknak. A Walker S1 ezeket a fizikailag megerőltető és monoton feladatokat átvéve megvédheti a munkásokat ezektől a kockázatoktól – állítja a UBTech weboldala.
Együttműködés vezető iparágakkal
A UBTech nem új szereplő az automatizáció terén, egyre több nagyvállalattal működik együtt, ami egyre nagyobb elismerést vált ki az iparban. Ez már csak azért is érdekes, mert a Tencent által támogatott UBTech nemrég, 2021 decemberében debütált nyilvánosan a hongkongi tőzsdén.
A BYD mellett az állami tulajdonú Dongfeng Motor, a FAW-Volkswagen és a Geely is a vállalat ügyfelei közé tartozik.
Az autóiparon túl a UBTech az elektronikai óriás Foxconn-nal és a logisztikai cég SF Express-szel is együttműködik nagyszabású automatizált műveletek megvalósításában. Ezek az együttműködések jól mutatják, hogy a UBTech humanoid robotjai milyen széles körű alkalmazási lehetőségekkel bírnak, és milyen potenciált jelentenek nemcsak a gyártóipar, hanem a logisztika és az elektronikai ipar átalakításában is.
Kapcsolódó anyagok:
Már 2025-ben tömeggyártaná a humanoid robotokat Kína
Egy kínai autógyárban már humanoid robotok végzik a tesztelést - Videó!
A nyitókép csak illusztráció, forrás: Photo by Michael Förtsch on Unsplash