Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Unsplash)

Keményen védi a hibridstratégiát a Toyota vezére, egyben figyelmeztet az elektromos jövő egyoldalúságára, szerinte a villanyautók szennyezőbbek, mint gondolnánk. 

Bár a politikai döntéshozók és a média egyre inkább az elektromos autókat ünnepli a zöld jövő zálogaként, a világ legnagyobb autógyártója, a Toyota más irányból közelíti meg a kérdést.

hirdetés

A vállalat korábbi vezérigazgatója, jelenlegi elnöke, Akio Toyoda szerint a szén-dioxid-semlegességhez nem vezet egyetlen járható út – szerinte az autóiparnak többféle megoldást kell párhuzamosan alkalmaznia a cél eléréséhez, írja a CARSCOOPS.

A cél nem az elektromosság, hanem a szén-dioxid csökkentése

Toyoda a napokban az Automotive News című szaklapnak adott interjújában emlékeztetett arra, hogy a Toyota már régóta a hibrid technológia élharcosa. Miközben más gyártók rohamosan térnek át a tisztán elektromos modellekre, a Toyota továbbra is óvatosan bővíti EV-kínálatát, miközben erőteljesen támogatja a hibridek fejlesztését is.

„Amikor a szén-dioxid-semlegesség fogalma népszerű lett, mi világosan kimondtuk: a valódi ellenség maga a szén-dioxid. Arra kell összpontosítanunk, amit azonnal megtehetünk a kibocsátás csökkentése érdekében. Ez a döntéseink alapja – és ez nem változott, nem is fog változni” – fogalmazott Toyoda.

Miért számítanak még mindig a hibridek?

Az elnök szerint a Toyota eddig mintegy 27 millió hibrid autót adott el világszerte, amelyek környezetvédelmi hatása megegyezik 9 millió tisztán elektromos autóéval. Ám ha Japánban valóban 9 millió BEV (battery electric vehicle) került volna forgalomba, az valójában növelte volna a szén-dioxid-kibocsátást, mivel az ország villamosenergia-termelése jelentős mértékben hőerőműveken alapul.

Bár a konkrét számításokat nem részletezte, Toyoda célja egyértelmű: az elektromos járművek nem jelentenek automatikusan zöld megoldást. Bár a kipufogógázok hiánya valóban előny, az akkumulátorgyártás és az áramtermelés szennyező hatása nem elhanyagolható. Ehhez jön még a töltőhálózat hiányossága számos országban – ezek alapján könnyen érthető, miért lát még jövőt a hibridekben.

Nem visszafordulás, hanem szélesebb stratégia

A Toyota első hibrid modellje, a Prius már 1997-ben megjelent, és azóta a hibrid hajtás a cég szinte minden modelljében elérhetővé vált. Különösen Európában és Észak-Amerikában népszerűek az önmagukat töltő hibridek, amelyek kevesebb kompromisszummal járnak, mint az elektromos járművek.

Toyoda azonban nem csak a hibridekre épít. Stratégiája magában foglalja a plug-in hibrideket, a hidrogén üzemanyagcellás autókat, a szintetikus üzemanyaggal működő belső égésű motorokat és természetesen a tisztán elektromos járműveket is.

„Minden lehetőséget meg kell vizsgálnunk, és minden irányban kell haladnunk. Cégként következetesen képviseljük azt az álláspontot, hogy a küzdelmünk célpontja maga a szén-dioxid” – hangsúlyozta Toyoda.

A villanyautós jövő veszélyei

Az elnök nem először fogalmaz meg kritikát a teljesen elektromos jövővel kapcsolatban. Tavaly például azt nyilatkozta, hogy a teljesen elektromos autók még hosszú távon is legfeljebb a globális eladások 30 százalékát tehetik ki. Arra is figyelmeztetett, hogy ha Japán hirtelen áttérne egy EV-alapú modellre, akár 5,5 millió munkahely is veszélybe kerülhetne.

A Toyota tehát nem tagadja az elektromos jövő fontosságát, de óva int attól, hogy minden más megoldást félresöpörjünk. A cég továbbra is úgy látja: a valódi környezetvédelem nem divatos technológiák másolásán, hanem a tényleges szén-dioxid-csökkentésen múlik – bármilyen eszközzel is érjük el azt.

Kapcsolódó anyagok:

A Toyota szerint a belsőégésű motorok kora még nem járt le

A Toyota elnöke szerint az e-autók miatt milliók vesztik el a munkájukat

Változatlanul a Toyota a világ legértékesebb autómárkája

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Photo by Christina Telep on Unsplash

TOP 5