
A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)
Ázsia hatalmas megavárosai évtizedeken át a gazdasági növekedés jelképei voltak – ma viszont komoly kihívásokkal néznek szembe, amelyek akár visszájára is fordíthatják a fejlődést.
Az ENSZ friss jelentése szerint a térséget egyre súlyosabb válságok fenyegetik: elszabaduló hőség, idősödő lakosság, tervezés nélküli városfejlesztés és gyorsan terjedő nyomornegyedek.
A világ tíz legnagyobb városa közül hét Ázsiában található – Tokió, Delhi, Sanghaj és Dakka neve ismerősen cseng. Ezek a városok most válaszút elé kerültek: vagy új alapokra helyezik működésüket, vagy nem bírják el a rájuk nehezedő terheket.
Az ENSZ ázsiai és csendes-óceáni térségi bizottsága (ESCAP) arra figyelmeztet, hogy ha nem történnek gyors és hatékony intézkedések, a társadalmi egyenlőtlenségek tovább nőhetnek, a közszolgáltatások összeomolhatnak, és mélyülhetnek a környezeti válságok.
„A fenntartható jövő kulcsa a városokon keresztül vezet” – írja Armida Salsiah Alisjahbana főtitkár a jelentés bevezetőjében, sürgetve az igazságosabb és ellenállóbb városmodellek bevezetését.
Forróság, amely megöl
2024-ben rekordhőmérsékletek sújtották Dél- és Délkelet-Ázsiát – Delhitől Maniláig a hőség sok helyen bénította meg az életet. Az úgynevezett „városi hősziget-effektus” miatt a városok még forróbbak, mint a környező falvak – ez pedig különösen veszélyes az idősekre és a legszegényebb rétegekre, akik gyakran zsúfolt nyomornegyedekben élnek.
2000 és 2019 között a világon a hőség miatt bekövetkezett halálesetek közel fele Ázsiában történt.
Elöregedő városok, felkészületlen rendszerek
Ázsia demográfiai átalakulása is gyors ütemben zajlik. Az idősek száma 2050-re elérheti az 1,3 milliárdot – csaknem kétszer annyit, mint 2024-ben.
A születések száma csökken, a falvakból egyre kevesebben költöznek a városokba. Ennek következménye: az egykor dinamikusan növekvő városok most zsugorodnak és öregszenek. Kelet-Ázsiában máris megjelentek az úgynevezett „zsugorodó városok”. A városi infrastruktúra azonban egyelőre nincs felkészülve arra, hogy tömegesen lássa el az idős, gyakran magányosan élő embereket – sem egészségügyi, sem szociális téren.
A nyomornegyedek térhódítása
Az egekbe szökő ingatlanárak és a stagnáló fizetések milliókat kényszerítenek olyan városrészekbe, ahol nincs csatornázás, sürgősségi ellátás vagy bármiféle városi szolgáltatás. A jelentés szerint komoly gazdasági kockázatot jelent, ha az otthon csupán befektetési eszközzé válik, nem pedig alapvető emberi szükségletté.
„Amikor a lakhatás luxuscikk lesz, az egész város – és vele együtt az ország – sérülékennyé válik.”
Kihívásból lehetőség
Az ENSZ szerint a városokban rejlik Ázsia fenntartható jövője. Ehhez viszont szemléletváltásra van szükség: okosabb várostervezésre, jobb helyi adatrendszerekre és változatos finanszírozási megoldásokra.
A jelentés sürgeti a regionális együttműködések erősítését, hogy a városok egymástól is tanulhassanak – legyen szó árvízkezelésről, idősellátásról vagy megfizethető lakhatásról.
Kapcsolódó anyagok:
Klímakatasztrófa, 2100-ra több nagyváros víz alá kerülhet, de van ennél rosszabb is
2050-re tömeges migráció várható a tengerszint emelkedése miatt
Városok hűtése hidegebb, vidéki levegővel: Új megoldások a hőség ellen
A nyitókép csak illusztráció, forrás: Image by A MH from Pixabay