Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)

A világ óceánjai vészesen közel kerültek ahhoz, hogy túl savasakká váljanak, ami veszélyezteti a tengeri élővilágot, illetve azt is, hogy az óceán segítsen ellensúlyozni a globális felmelegedést, figyelmeztetnek a tudósok. 

A Potsdami Klímakutató Intézet (PIK) jelentése részletezi azt a kilenc tényezőt, amelyek kulcsfontosságúak bolygónk azon képességének szabályozásában, hogy fenntartsa az életet. Ezek közül a területek közül hatban az elmúlt években már túllépték a biztonságos határt az emberi tevékenység következtében, írja ScienceAlert.

hirdetés

Az óceánok savasodása tekintetében fennálló kritikus küszöb lehet a hetedik, amely átlépésre kerülhet a PIK első „Planetary Health Check” (Bolygó egészségi állapotának felmérése) szerint.

A már túllépett biztonságos határok olyan létfontosságú – és egymással összefüggő – tényezőkre vonatkoznak, mint a klímaváltozás, a természetes fajok és élőhelyek elvesztése, az édesvíz mennyiségének csökkenése, valamint a szennyező anyagok, beleértve a műanyagok és a mezőgazdaságban használt vegyi műtrágyák, növekvő mennyisége.

Az óceánok savasodásának fenntartható szintje most szintén túllépés előtt áll, nagyrészt a fosszilis tüzelőanyagok, például az olaj, a szén és a gáz égetéséből származó egyre növekvő szén-dioxid-kibocsátás miatt.

„Ahogy a CO2-kibocsátás növekszik, egyre több oldódik fel a tengervízben, ami savasabbá teszi az óceánokat” – mondta Boris Sakschewski, a jelentés egyik vezető szerzője az újságíróknak. „Még gyors kibocsátáscsökkentés mellett is elkerülhetetlen lehet bizonyos szintű folyamatos savasodás a már kibocsátott CO2 miatt, valamint azért, mert az óceáni rendszereknek időre van szüksége a reagáláshoz” – magyarázta.

„Ezért valószínű, hogy az óceánok savasodásának határértékének átlépése elkerülhetetlen lesz a következő években” – tette hozzá.

Fordulópontok

A savas víz károsítja a korallokat, kagylókat és a fitoplanktont, amely számos tengeri faj táplálékául szolgál. Ez azt jelenti, hogy az élelmiszer-ellátást is veszélyezteti, ami emberek milliárdjainak jelent táplálékforrást, valamint korlátozza az óceánok képességét, hogy további szén-dioxidot nyeljenek el, így hozzájárulva a globális felmelegedés mérsékléséhez.

A kilenc bolygóhatár közül az egyetlen, amely még nem közelítette meg az átlépést, a bolygó védő ózonrétegének állapotára vonatkozik. Az ember által előállított vegyi anyagok károsították ezt a pajzsot, ami savas esőket okozott, de 1987-ben több ilyen anyag betiltása óta megkezdődött a regenerálódás.

A kilencedik küszöbérték – amely a légkörben lévő apró részecskék koncentrációjára vonatkozik, amelyek szív- és tüdőbetegségeket okozhatnak – veszélyes szint közelében van. A kutatók azonban arra figyelmeztetnek, hogy a finom részecskék koncentrációja még mindig megugorhat azokban az országokban, amelyek gyorsan iparosodnak.

A PIK ezen kilenc bolygószintű veszélyt határozta meg, hogy figyelmeztesse az emberiséget arra, ne lépjék túl a Föld természetes rendszereinek visszafordíthatatlan határait.

„Ezek a fordulópontok, ha átlépjük őket, visszafordíthatatlan és katasztrofális következményekkel járhatnak emberek milliárdjaira, illetve a jövő generációira” – állítják a kutatók.

Mind a kilenc bolygóhatár „összefügg egymással”, így egy kritikus határ átlépése destabilizálhatja a Föld teljes élő rendszereit – mondta Sakschewski. Ez azonban egyben lehetőséget is jelent, mivel egy probléma – például annak megakadályozása, hogy a Föld átlaghőmérséklete ne emelkedjen több mint 1,5 Celsius-fokkal az iparosodás előtti szint fölé –, jelentős előnyökkel járhat más, különböző kérdések megválaszolásában is” – állítja a jelentés.

Amennyiben tetszett a cikk, illetve más hasonló híreket is szívesen olvasna, itt lájkolhatja Facebook oldalunkat

Kapcsolódó anyagok:

Jelentősen csökken a vizekben az oxigén, ebből még nagy baj lehet

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Anja képe a Pixabay -en.

TOP 5