Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)

A Ford szerdán bejelentette, hogy európai munkaerejének körülbelül 14%-át leépíti. A vállalat az elmúlt évek veszteségeit a gyenge elektromos autók iránti kereslet, az EV-átálláshoz nyújtott kormányzati támogatás hiánya és a támogatott kínai versenytársak erősödése miatt okolja. 

A Ford szerint a 4,000 munkahely megszüntetése, ami a vállalat 174,000 fős globális munkaerejének körülbelül 2,3%-át jelenti, elsősorban Németországot és Nagy-Britanniát érinti. Az amerikai autógyártó ezzel csatlakozik a Nissan, a Stellantis és a GM után azokhoz a vállalatokhoz, amelyek költségcsökkentésre kényszerültek az autóipar előtt álló kihívások – például a fogyasztók számára túl drága elektromos járművek – miatt, írja a Reuters.

hirdetés

A bejelentés hatására a Ford részvényeinek értéke 1,8%-kal csökkent. A döntés különösen nagy csapást jelent Németország számára, ahol Európa legnagyobb autógyártója, a Volkswagen szintén gyárbezárásokat, bérek csökkentését és több ezer munkahely megszüntetését fontolgatja, hogy versenyképesebb maradhasson.

A Ford világszerte küzd költségeinek csökkentésével, hisz jelentősen lemaradt a versenytársak, például a GM mögött az Egyesült Államokban, ahol minőségi és garanciális problémákkal, beszállítói gondokkal is szembesülnie kell.

A Ford azt közölte, hogy az elbocsátások várhatóan 2027 végéig zajlanak majd, a szakszervezetekkel folytatott tárgyalások függvényében. A 4,000 munkahelyből 2,900 Németországban, 800 pedig Nagy-Britanniában szűnik meg. Emellett csökkentik a kölni gyárban gyártott Explorer és Capri elektromos modellek termelését is.

Peter Godsell, a Ford Europe alelnöke újságíróknak elmondta, a Ford „gyengébb elektromos autó iránti kereslettel szembesül, mint amit korábban előre jeleztünk, és továbbra is kihívásokkal küzdünk működési költségeink terén.” Hozzátette, hogy a vállalatnak „határozott lépésekre van szüksége üzleti modelljének átalakításához.” Bár reméli, hogy az elbocsátások megoldják a problémákat, nem zárta ki a további intézkedéseket, ha a piaci feltételek tovább romlanak.

„Kemény konfrontáció”

Idén szeptemberig a Ford európai értékesítései 17,9%-kal csökkentek, szemben az iparági szinten tapasztalt 6,1%-os visszaeséssel.

A német szakszervezetek elutasították a terveket, alternatív megoldásokat sürgetve, és tárgyalásokat kértek a Ford európai vezetésével a vállalat jövőjéről. „Ha erre nincs hajlandóság, készen állunk egy kemény konfrontációra is” – mondta Knut Giesler, az IG Metall szakszervezet vezetője Észak-Rajna-Vesztfália tartományban, ahol a Ford legnagyobb kölni gyára található.

A Ford ugyanakkor a német kormányt szólította fel több ösztönző és jobb töltőinfrastruktúra biztosítására, hogy segítse a fogyasztók elektromos autókra való átállását. Mint ismeretes, Berlin tavaly decemberben megszüntette az elektromos autókra vonatkozó támogatásokat, így Németországban az elektromos autók eladásai az idei év első kilenc hónapjában 28,6%-kal csökkentek.

„Amit Európában és Németországban hiányolunk, az egy egyértelmű, világos politika az elektromobilitás előmozdítása érdekében, például a töltőinfrastruktúrába történő állami beruházások, érdemi ösztönzők... és nagyobb rugalmasság a CO2-megfelelőségi célok teljesítésében” – írta John Lawler, a Ford pénzügyi igazgatója a német kormánynak címzett levelében.

A Ford fájdalmas átalakuláson megy keresztül Európában. 2023 februárjában 3,800 munkahely megszüntetését jelentette be, és jövőre bezárja a Saarlouis-i gyárát, további elbocsátásokkal.

A németországi elbocsátások kizárólag a Ford kölni fő üzemét érintik, ahol a munkaerő 24%-át teszik ki.

Kapcsolódó anyagok:

Német autóipari válság: újabb globális márka kerülhet bajba

Nagy a baj, a Volkswagen gyárbezárásokra kényszerülhet Németországban

Jelentősen csökkent az elektromos autók értékesítése Németországban

Úgy veszik Európában a Toyota autóit, mint a cukrot

Hatalmas veszteséget halmozott fel a svéd elektromos autógyártó

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Jeromy Reimer képe a Pixabay -en.

TOP 5