
Kép forrása: DEPOSITPHOTOS.COM
A kínai autógyártó szerint jövő hónaptól kezdődően olyan járműveket fog árusítani, amelyek az új akkumulátorrendszerrel működnek.
A kínai BYD továbbra is messze maga mögött hagyja a Teslát, írja a GIZMODO.
A vállalat hétfőn bemutatott egy új akkumulátorrendszert, amely állítása szerint mindössze öt perc alatt képes feltölteni egy elektromos járművet – nagyjából ugyanannyi idő alatt, mint amennyi egy belső égésű motorral hajtott autó megtankolásához szükséges. Ez az iparág egyik régóta kitűzött célja, mivel a töltési problémák továbbra is komoly akadályt jelentenek a potenciális vásárlók számára.
A vállalat konkrétan azt állítja, hogy az új Han L szedánja 5 perc alatt 400 kilométeres hatótávot képes elérni. Összehasonlításképpen, a Tesla jelenleg a legjobb töltési teljesítményével 15 perc alatt 270 kilométernyi hatótávot tud hozzáadni járműveihez egy nagyfeszültségű Supercharger állomáson. Elon Musk évekkel ezelőtt komoly erőfeszítéseket tett, hogy saját fejlesztésű akkumulátorokkal növelje autói hatótávját, ám úgy tűnik, a fejlesztés nehezebb feladatnak bizonyult a vártnál. A Tesla 4860-as akkumulátora ugyanis nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.
A BYD részvényei a bejelentés hatására emelkedtek, a vállalat piaci értéke így körülbelül 158 milliárd dollárra nőtt. Az év eleje óta a cég részvényárfolyama körülbelül 58%-kal emelkedett.
Felmerült némi aggodalom azzal kapcsolatban, hogy a BYD-hez hasonló gyors töltési megoldások rövidíthetik az akkumulátorok élettartamát, azonban erre vonatkozóan eddig még kevés bizonyíték áll rendelkezésre.
Bajban a Tesla?
Egy nagy kínai akkumulátorgyártó, a CATL vezérigazgatója tavaly egy interjúban azt mondta a Reutersnek, hogy Musk „nem tud akkumulátort készíteni”.
A BYD, amely ma már Kína vezető elektromosjármű-gyártója, 1995-ben akkumulátorgyártó cégként indult, és csak később lépett be az autóiparba, amikor felismerte, hogy az autók jövője a „gördülő számítógépekben” rejlik. A vállalat emellett iPadeket is összeszerel az Apple számára. A BYD különböző árkategóriákban gyárt elektromos járműveket, a legolcsóbb modellje, a Seagull, mindössze 9700 dolláros kezdőáron érhető el. A cég világszerte terjeszkedik, jelen van Európában és Dél-Amerikában is, ezzel erősítve Kína globális befolyását, munkahelyeket teremtve, és bizonyítva, hogy a kínai vállalatok a hazai piacukon kívül is sikeresek lehetnek.
Mindez éppen akkor történik, amikor Musk azon dolgozik, hogy hátrányba hozza az amerikai autógyártókat azzal, miszerint megszüntetné az iparágat támogató állami támogatásokat. Kína kritikusai azt állítják, hogy az ország szubvenciókkal árasztja el a külföldi piacokat olcsó termékekkel, azonban a BYD mára már nyereségesen gyárt elektromos járműveket, és az amerikai autógyártók is elérhetnék ezt, ha több idejük lenne méretgazdaságossá tenni a termelésüket. Amerika egykor az autóipar globális vezetője volt, ám mára ezt a pozíciót Kínának engedte át, miközben inkább a mesterséges intelligencia és a kriptovaluták felé fordult.
Az elektromos autókra való átállás több nehézséggel jár, mint azt sokan az iparágban gondolták, mivel a töltőinfrastruktúra bővítése lassan halad, a meglévő töltők pedig gyakran meghibásodnak vagy túl lassúak. Az évtizedek alatt kiépített hagyományos üzemanyagtöltő-hálózattal összehasonlítva érthető, hogy az elektromos járművek infrastruktúrájának fejlődése is időt vesz igénybe. Az ultragyors töltési lehetőségek azonban megnyugtathatják azokat a vezetőket, akik nem szeretnének hosszasan várakozni egy töltőállomáson.
A BYD nemcsak az árképzés és az akkumulátorteljesítmény terén hagyta le a Teslát, hanem nemrég bejelentette, hogy fejlett önvezető funkciókkal látja el minden egyes járművét. A szakértők dicsérték a BYD rendszereinek teljesítményét.
Mindez emlékeztetőül szolgálhat arra, hogy a Tesla jelenlegi piaci értékelése nem feltétlenül indokolt. Az eladások világszerte csökkennek, a cég kevesebb autót ad el, mint a BMW, ráadásul alacsonyabb nyereséghányaddal, a modellpalettája elavult, és a teljes önvezetés éveket csúszik. Musk azonban az önvezető taxik és a robotika felé fordult, hogy fenntartsa a részvények értékét. A Tesla részvényei 2025 eleje óta 40%-ot estek, részben Musk szoros Trump-kormányzati kapcsolata miatti erőteljes visszhang hatására. Kedden Ross Gerber, a Tesla egyik leghűségesebb befektetője felszólította Muskot, hogy mondjon le vezérigazgatói posztjáról.
Talán, ha Musk nem töltené minden idejét Washingtonban, több figyelmet fordíthatna a Teslára, amely egykor az elektromos járművek vezető márkája volt, ám mára a BYD-hez képest másodrangúvá vált. Úgy tűnik azonban, hogy számára a hatalom és Trump elnök közelsége fontosabb. Szomorú belegondolni, hogy a Tesla mennyivel előrébb tarthatna ma, ha egy teljes állású vezérigazgató irányítaná a vállalatot, aki nem tenné mérgezővé a márkát.
Kapcsolódó anyagok:
A kínai BYD is alkalmaz humanoid robotokat az autógyártásban - Videó!
A nyitókép csak illusztráció, forrás: Depositphotos.com