HULLADÉK
- Amikor csak lehetséges, ne az eldobható terméket válasszuk, hanem az újra felhasználhatót! (Pl. Míg hagyományos borotvával csak egy borotvapengét koptat el az ember, addig több eldobható borotva megy a szemétbe sok le nem bomló műanyaggal együtt. Habszifonnal készülhet a tejszínhab, így nem kell kidobni a tejszínhabsprayt. Palackos üdítő helyett a csapvíz is fogyasztható.)
- „A kicsi a jó”, vagyis minél kevesebb alapanyagot használnak fel valamihez, annál jobb. Kis helyen elfér, és főleg mikor megszabadulunk tőle, kevesebb szemét lesz belőle.
- Ha már egyszer bekerült a háztartásunkba a PET-palack, a tejes- és a konzervdoboz, hirdetési lapok, a vissza nem váltható üvegek, azokat a szelektív hulladékgyűjtő szigeten kell elhelyezni. Innen újrafelhasználásuk színhelyére jutnak, megint alapanyagok lesznek, és kevesebb anyag, víz és áram kell az új termékek előállításához, és a nyersanyagforrásokat is jobban tudjuk kímélni.
- Ha a háztartásokban kevesebb szemét termelődik, kevesebb szemétdíjat is kell fizetni. Aki lakótelepi házban lakik, az hívja fel a lakótársak figyelmét erre. Csökken a szemétdíj, ha mindannyian szelektíven gyűjtik a hulladékot.
- A használt elemeket, hagyományos és energiatakarékos izzókat, fénycsöveket, törött higanyos hőmérőket tilos a szemétbe dobni. Ezeket is szelektíven gyűjtik a kijelölt helyeken.
- Egyszer használatos elemek helyett válasszunk újratölthetőt!
- Próbáljuk ki a tekerős zseblámpát, ebbe nem kell elem!
- Ha kertes házban lakik, a konyhai hulladékokat könnyű szerrel komposztálhatja. Hasznos anyag keletkezik, amely a kerti talajt javítja. Akár maga is építhet komposztálót vagy komposztáló kast!
- Minden szelektíven gyűjthető szemetet, dobjunk a számára kijelölt gyűjtőhelyre! A PET-palacktól kezdve a gumiabroncsig, mindennek megvan a maga helye.
- Takarításkor érdemes kipróbálni a környezetbarát, természetes tisztítószereket: a szódabikarbóna és az ecet a legtöbb tisztítószer feladatát tökéletesen ellátja!
- Az elhasznált sütőolajat soha ne öntsünk a lefolyóba! Gyűjtsük ezt zárható edénybe és az erre kijelölt gyűjtőhelyen, például az erre kijelölt benzinkutakon adjuk le!
- Lomtalanításkor helyezzük ki a már használhatatlan holmikat. Ezeket megfelelő módon szállítják el és ártalmatlanítják.
- Amennyiben már nincs szükség valamely bútorra, könyvre, ruhákra vagy más még használható dolgokra, azokat érdemes felajánlani egy jótékony szervezetnek, vagy helyi rászoruló intézménynek. Ha ezek egyelőre nem kerülnek a szemétbe, az is környezetbarát megoldás. Az újrahasználat a szemét termelés egyik lassító tényezője.
- Sokan sajnáljuk kidobni a drága fogkrém, a kozmetikum, utolsó grammjait! Ha műanyagtubusban van, derékban kettévágva a bennmaradt olykor egész szép mennyiség kimenthető, annyival később kell újat venni. Sokszor a flakonokból sem akar kijönni a sűrű krém, ezeket elég fejre állítani, s másnap hozzájutunk a tartalmukhoz. Mindemellett javasoljuk az ismerkedést a házilag készíthető környezetbarát kozmetikumokkal.
- Tartsunk rendet, tisztaságot magunk körül. Nem szabad szemetelni az utcán, az iskolában és otthon sem. Amint „előállítottunk” egy piszkos zsebkendőt, csokoládépapírt, azonnal tegyük a szemetesbe! A tisztaság fél egészség, szól a közmondás, ne feledd!