Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)

Az extrém időjárási jelenségek drámai növekedésére számíthatunk az elkövetkező húsz évben, ha nem történnek jelentős kibocsátáscsökkentések – figyelmeztet Dr. Carley Iles, a Readingi Egyetem kutatója.

Modelljeik szerint a világ népességének 50-70%-a tapasztalhat szélsőséges hőhullámokat és esőzéseket, különösen a trópusi és szubtrópusi régiókban.

hirdetés

Dr. Laura Wilcox, a tanulmány másik szerzője hangsúlyozta, hogy a helyi időjárási változások még súlyosabbak lehetnek, és sürgette a nemzetközi közösséget, hogy azonnali lépéseket tegyenek a klímaváltozás mérséklésére.

A kutatók szerint, ha a kibocsátások csökkentésére nem kerül sor, a hőhullámok gyakorisága és intenzitása megduplázódhat, az esőzések pedig extrém méreteket ölthetnek, különösen a fejlődő országokban. Dr. Iles kiemelte, hogy nemcsak globális átlagváltozások várhatóak, hanem egyes régiókban a hatások még súlyosabbak lesznek.

Ezek az előrejelzések azt mutatják, hogy a következő évtizedekben komoly kihívások elé nézünk, ha nem cselekszünk időben” – figyelmeztetett.

Dr. Wilcox hozzátette, hogy a tanulmány világosan jelzi, hogy azonnali cselekvésre van szükség a jövő nemzedékek védelme érdekében. „Most van az ideje, hogy komoly döntéseket hozzunk az éghajlatvédelem terén” – mondta Wilcox.

Az extrém időjárás és az éghajlatváltozás okozta kockázatok nemcsak emberéleteket veszélyeztetnek, hanem jelentős gazdasági károkat is okoznak, különösen az élelmiszer termelésében, leginkább a mezőgazdaság, az állattenyésztés és a vízellátás területén, de még a közlekedésben is.

A kutatás egyértelművé teszi, hogy az éghajlatváltozás hatásai gyorsabban jelentkeznek, mint ahogyan arra számítani lehetett, és globális szinten szükség van a fellépésre.

(A témában számos tanulmány, cikk született az elmúlt időszakban, köztük Európáról is, melyek alább, a kapcsolódó anyagok közt olvashatók.)

Amennyiben tetszett a cikk, illetve más hasonló híreket is szívesen olvasna, itt lájkolhatja Facebook oldalunkat

Kapcsolódó anyagok:

Megjelölte az osztrák elnök az európai árvizek okát – „Készüljünk fel a még rosszabbra!”

Klímaváltozás: az ENSZ szerint „éghajlati pokol“ következhet a Földön

Klímaváltozás, Európa gyorsabban melegszik, mint más kontinens

Európa elszegényedhet a klímaváltozás következtében?

Európa nagy része lakhatatlanná válik a század végére?

Forrás - A nyitókép csak illusztráció, forrás: Tobias Hämmer képe a Pixabay -en.

TOP 5